20120928 funny
Městské divadlo Brno uvádí slavný muzikál Funny Girl.

Žánr: muzikálová komedie
Hudba: Jule Styrne
Libreto, původní námět: Isobel Lennartová
Tety písní: Bob Merrill
Režie: Pavel Fieber
Překlad: Jiří Josek
Scéna: Christian Floeren
Hrají: Radka Coufalová, Lukáš Vlček, Denny Ratajský, Ladislav Kolář, Hana Horká, Jana Musilová, Lenka Bertolšicová, a jiní


Jako druhou inscenaci sezóny 2012/2013 si Městské divadlo Brno (MdB) připravilo slavný muzikál Funny Girl, který si v šedesátých létech podmanil muzikálové publikum. Příběh Fanny Briceové, která se díky svojí píli, humoru a talentu stala z opovrhovaného ošklivého kačátka hvězdou divadelních pódií, získává diváky již pěknou řádku let. U nás byl muzikál Funny Girl uveden úspěšně několikrát a úspěch si slibují i v Brně na prknech MdB.

Talentem a humorem proti nepřízni osudu

Fanny Briceová má talent a navíc i nezbytnou dávku smyslu pro humor, ale nemá štěstí. Tak ráda by účinkovala v některém z divadel slavných jmen. Nakonec se jí její přání díky obrovské píli a nadání splní a Fanny získá angažmá v Ziegfeldově show. Díky divadlu pozná také svého manžela Nicka Arnsteina, který se živí jako hazardní hráč. Příběh, který na počátku vypadá jako pohádka, se záhy mění v život plný nejistot. Fannyina hvězda strmě stoupá vzhůru, zatímco Nick se postupně zadlužuje a vydává na cestu zločinu. Rozpad manželství Fanny a Nicka je na spadnutí...

Třpytky, zpěv a hlavně zábava...

Scéna Funny Girl je výpravná a bohatá. Třpytivé kostýmy, elegantní účesy, atmosféra slavných divadelních scén a slávy je cítit na každém kroku. Pokud k tomu připočteme skvělou hudbu, náročnou choreografii a výborný zpěv, stepařská čísla nebo balet, divák má o zábavu postaráno. Mžikem úvodní melodie se divák ocitá na výsluní tehdejších divadelních show své doby a zažívá honosnou atmosféru divadelního světa se vším, co k tomu patří.  

Navíc další devizou inscenace je humorná stránka, bez které by ta jaksi nebylo ono. Bezesporu vtipná je i vsuvka na aktuální téma zákazu alkoholu – když Radka Coufalová alias Fanny sedí s budoucím manželem Nickem (Lukáš Vlček) na večeři pro dva a Coufalová se bez obalu Vlčka zeptá, kolik nabízený alkohol obsahuje procent. Toto nenápadné gesto vyvolá stav, že publikum burácí smíchy. Pobaví i číslo na kolečkových bruslích, kde se Fanny nemotorně pohybuje mezi tanečnicemi, nebo výstup, kdy Fanny vystoupí na scéně jako těhotná. Divácky vděčná je scénka z Labutího jezera, kde Fanny vpluje mezi ladné baletky v kostýmu slepice s potápěčskými ploutvemi na nohou.

 

Herci Funny Girl – sázka na jistotu

Po stránce herecké byl výběr režiséra Fiebera sázkou na jistotu. Obě představitelky Fanny (Coufalová, Holišová) však musely splňovat nezbytnou dávku komického nadání, na kterém postava Fanny stojí. V případě Radky Coufalové to mohu jen potvrdit. Její ztvárnění Fanny naplňuje svoji roli dokonale. Nechybí jí nadhled, šarm ani vtip. Dovede diváka přenést přes úskalí osudu, a přitom neztrácí ani ve stránce komické ani při té tragičtější a hlavně zůstává zcela přirozená.  Coufalová alias Fanny je ztřeštěná dívka, která si užívá zábavu plnými doušky a přitom má styl – neuráží ani nenudí, a přitom se diváci baví.

Nick Arnstein v podání Lukáše Vlčka dokonale trefně ztvárňuje gaunerského hrdinu, který umí okouzlit, ale i ublížit. Dobrou práci odvádí i Company, která tvoří potřebnou živou složku muzikálu. A trio dam v podání Bartolšicová, Musilová a Ondráková zase pobaví svými patičkami bridže.

Zajímavosti

Poprvé byl muzikál Funny Girl uveden na Broadwayi v roce 1964 s Barbrou Streisandovou v hlavní roli. Dočkal se 1 348 repríz a byl osmkrát nominován na cenu Tony. Nakonec však všech osm cen Tony získal muzikál Hello, Dolly, který byl inscenován  ve stejném roce.

Muzikál vznikl na podkladě skutečných událostí. Inspirací mu byl životní příběh Fanny Briceové,  talentované dívky, která se i přes nepřízeň osudu stala divadelní hvězdou, a rovněž vypráví i dramatický příběh její lásky k hazardnímu hráči Nickovi Arnsteinovi.

Věhlas muzikálu Funny Girl přineslo filmové zpracování z roku 1968 tentokrát opět s Barbrou Streisandovou v hlavní roli. Nicka Arnsteina zde ztvárnil populární herec Omar Sharif. Streisandová za filmovou roli získala Oscara za hlavní ženský herecký výkon.

Funny Girl nabízí příjemný zážitek pro milovníky komedie a muzikálu. Nabízí odpočinek a zábavu, diváci ocení hlavně pěvecké i herecké nasazení, nápadité kostýmy a scénu a samozřejmě i obtížnou choreografii. Přesto však nenabízí nic světoborného a objevného. Pokud nečekáte zázrak, Funny Girl si vás získá, protože klasika nikdy nezestárne...