20120222-po-si-laj-wang-li-tun
Vlevo Po Si-laj, vpravo Wang Li-tün. (Screenshot/YouTube)

S bizarním tvrzením přišla čínská tisková agentura Sin-chua, když napsala, že bývalý policejní komisař Wang Li-ťün se pokusil zběhnout na americký konzulát kvůli facce svého šéfa.

Agentura zveřejnila tuto středu zápis z úterního přelíčení s bývalým policejním komisařem města Čchung-čching. Je to poprvé, co byl jeho nadřízený Po Si-laj dán do souvislosti s vraždou britského podnikatele.

Wang Li-ťün se měl přiznat k tomu, že pomáhal zamaskovat manželce Po Si-laje, Ku Kchaj-laj, vraždu Neila Heywooda. Když se o zločinu svému šéfovi zmínil, Po Si-laj mu měl dát facku.

To mělo Wanga, zběhlého v bojových uměních, podle agentury přimět k útěku na americký konzulát v Čcheng-tu. Wang tam požádal o politický azyl, uvedla Sin-chua. Američtí diplomaté přitom tuto skutečnost dříve odmítli potvrdit.

Ku Kchaj-laj stanula před soudem v srpnu, kde byla odsouzena za vraždu Heywooda. V průběhu procesu o jejím muži Po Si-lajovi nepadla ani zmínka.

To, že státní média oficiálně spojila Po Si-laje s celým případem, zřejmě znamená, že vedení komunistické strany se chystá vraždu použít v jeho neprospěch.

Po Si-laj byl zbaven funkce stranického tajemníka Čchung-čchingu v březnu 2012. Dostupné zprávy pouze uvádějí, že je vyšetřován pro porušení disciplíny. Po Si-laj údajně připravoval ozbrojený převrat proti nástupci současného prezidenta Si Ťin-pchingovi.

Proces s Wang Li-ťünem trval dva dny, z toho jeden den byl médiím uzavřen. Wang byl obviněn ze zběhnutí, překrucování zákona v osobní prospěch, zneužití pravomoci a přijímání úplatků. Sin-chua oznámila, že se obžalovaný přiznal ke všem obviněním.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Související články:

Čína: Policejní ředitel dostal patnáct let

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje