iPhone 5 od Apple. (kyu3/photozou.jp)
iPhone 5 od Apple. (kyu3/photozou.jp)

iPhone 5, nový chytrý telefon z dílny Apple, má za první víkend na kontě přes 5 milionů prodaných kusů, a láme tak rekord všech svých předchůdců. Očekávaná novinka se na pultech objevila 21. září, a to v USA, Austrálii, Kanadě a několika evropských a asijských zemích. V České republice a na Slovensku se začne prodávat 28. září, ale cena zatím zveřejněna nebyla. V USA se prodává od 199 do 399 dolarů – podle kapacity paměti (16, 32 a 64 GB).

Inovovaná verze oblíbeného smartphonu se chlubí nižší váhou i tloušťkou (112 g a 7,6 mm). Má ale větší display i rozlišení (4 palce a 640 x 1 136 bodů). V útrobách skrývá nový procesor Apple A6 (2 jádra, 1,2 Ghz), který pohání inovovaný operační systém iOS 6.0. Výdrž baterie zůstala podle Apple rovnocenná předchozímu modelu 4S.

Porodní bolesti

Přestože většina recenzentů si nový iPhone obecně pochvaluje, objevilo se i několik problémů.

Jeden drobnější představují drobné oděrky na hliníkovém lemu u zcela nových kusů. Vážnějším problémem je pak výdrž baterie. Řada uživatelů si na fórech Apple stěžovala, že telefon nevydrží ani den provozu, a někteří zmínili i téměř úplné vybití za zhruba 6 hodin běžného provozu. Někteří se domnívají, že jde o chybu operačního systému, který baterii nadměrně zatěžuje. Takový problém se již v minulosti u iPhonu přihodil a vyřešen byl softwarovou záplatou výrobce.