Zpěvačka Soap&Skin vystoupila na Flédě. (Kateřina Šebelová/The Epoch Times ČR)
Zpěvačka Soap&Skin vystoupila na Flédě. (Kateřina Šebelová/The Epoch Times ČR)

Soap&Skin - název, pod kterým vystupuje svérázná zpěvačka a skladatelka Anja Plaschg, měli možnost na vlastní kůži zažít návštěvníci brněnského hudebního klubu Fléda.

Ve čtvrtek 20. září 2012 zde tato mladá rakouská zpěvačka a skladatelka vystoupila a posluchačům nabídla vskutku netradiční zážitek, na který se jen tak nezapomíná...

 

Koncert ve tmě, kouření a focení zakázáno....

Ve čtvrtek po osmé hodině večer už brněnská Fléda netrpělivě čekala na avizovanou hvězdu večera Soap&Skin. Čekání bylo úmorné, ale krátce před půl desátou večer se posluchači konečně dočkali – za úplné tmy se na jevišti zjevila mladá performerka a za poměrně chabého osvětlení spustila první song. Melancholické ladění zahájila již v první písni a toto naladění pokračovalo po celou dobu jejího vystoupení. Temné pozadí, kterému vévodil klavír uprostřed pódia tu a tam protínaly paprsky reflektorů nebo stroboskopu.

Celkově scéna působila komorním dojmem. Sama umělkyně příliš s diváky nekomunikovala. Její rozervaný projev výrazně umocňovalo i její oblečení – kožené obtažené kalhoty, barevná poloprůhledná košile a dlouhý černý plášť v kombinaci s rozpuštěnými, dlouhými rudými vlasy.

Zvláštností koncertu bylo i to, že fotografovat se smělo pouze po dobu prvních tří skladeb a v sále se oproti jiným akcím nekouřilo. Soap&Skin vystupovala převážně sama, kdy se doprovázela na klavír anebo s neznámou zpěvačkou, která doplňovala subtilní zpěv Soap&Skin.

Hlasový rozsah Anji Plaschg je opravdu nevídaný – dokáže z něžného hlasu vykřesat drsný křik, sípání nebo až hysterický jekot, a to klidně v průběhu jedné písně. A to vše aniž by hnula jedinou brvou! Klavír, na který Soap&Skin hraje, signalizuje neoklasický zvuk, ale pokud si myslíte, že uslyšíte klasiku, to Soap&Skin neznáte. Po chvíli se ke klavíru přidají teskně temné tóny elektroniky z laptopu, někdy podbarvené až do těžkého industriálního soundu. Melancholická nálada vám zůstane po celou dobu vystoupení.

Navíc se posluchači v sále setkají se zvláštním fenoménem – po dobu koncertu nastává v sále absolutní klid, posluchači v sále jen konsternovaně zírají na samotnou umělkyni, a kromě jejího hlasu a klavíru nebo elektronických zvuků není slyšet ani cinknutí špendlíku na zem. Plný prostor má pouze samotná umělkyně, jejíž projev přeruší pouze na konci skladeb fascinovaný potlesk.

 

Voyage, voyage – to znám?!

20120924 soap2
(Kateřina Šebelová/The Epoch Times ČR)

Během koncertního programu experimentátorka zpívá nejen svou rodnou němčinou, ale i anglicky a dokonce i francouzsky. Při melodii Voyage, voyage pozorný posluchač zbystří. Neznám tuto skladbu? Ano, skladba skutečně v refrénu připomíná Voyage, voyage od Desireless, její úprava je však natolik jiná, že píseň mnozí ani nepoznají.

V závěru zahrála Soap&Skin stylově píseň The End od The Doors. Provedení podle Soap&Skin je lahůdkou pro opravdové fajnšmekry a bylo důstojným zakončením celého vystoupení.

Posluchači mohli na vlastní kůži pocítit, co je to melancholie podle Soap&Skin. Že leckdy naskakovala husí kůže, to bylo pouhým vedlejším účinkem produktu Soap&Skin, a tak návštěvníci klubu mohli být spokojeni a možná i odpustili organizátorům to dlouhé zpoždění na začátku.

Na závěr se připojuji ke slovům jednoho z účastníků, který fascinovaně prohlásil: „Tak toto jsem nečekal, čekal jsem hodně, ale toto ne...“ Osobně si myslím, že značka Soap&Skin má rozhodně budoucnost.

 

Zpěvačka na youtube (ukázka)

 

20120924 soap3
(Kateřina Šebelová/The Epoch Times ČR)