20120219-wang-lu-tin3
V úterý skončil dvoudenní proces s Wang Li-ťünem. (screenshot/ YouTube)

V úterý skončil dvoudenní proces s Wang Li-ťünem, bývalým šéfem policie v Čhung-čchingu. Wang proti obviněním neprotestoval.

Proces, který byl ohlášen na úterý, začal překvapivě už v pondělí u lidového soudu v Čcheng-tu. Šlo o neveřejné slyšení, protože dvě jeho obvinění – zběhnutí a zneužití moci – podle všeho zahrnovaly státní tajemství.

Na pokračujícím úterním procesu zazněla také další obvinění z přijetí úplatků a „ohýbání zákona pro osobní účely“. Slyšení mělo být veřejné, zahraničním reportérům nicméně nebylo umožněno vstoupit do sálu.

Dvoudenní soud skončil bez vynesení rozsudku, novinářům však bylo doručeno vyjádření soudu, jež naznačuje, že s Wangem by mohlo být zacházeno shovívavě.

„Zběhnutí Wang Li-ťüna proběhlo za mimořádných okolností a on to ukončil. Poté dobrovolně opustil americký konzulát a přiznal všechny hlavní podrobnosti čínským úřadům, a tedy se dobrovolně vzdal,“ řekl soudní úředník Jang Jü-čchüan.

Prohlášení soudu naznačovalo, že Wang jednal ve svůj prospěch v kauze vraždy britského obchodníka Neila Heywooda tím, že pomohl při pozdějším vyšetřování. Ku Kchaj-laj, manželka bývalého Wangova šéfa Po Si-laje, byla odsouzena minulý měsíc za Heywoodovu vraždu.

Video poskytla Televize NTD

„Přeběhlík Wang Li-ťün později žádal pracovníky čchungčchingského úřadu veřejné bezpečnosti, aby znovu otevřeli složku Ku Kchaj-laj, pátrali po důkazech a doplnili je tam, a zachovali materiální důkazy. Ohlásil také podíl Ku Kchaj-laj na vraždě relevantním vládním oddělením, poskytl důkazy a materiál, aktivně spolupracoval na přezkoumání a významně přispěl k tomu, že orgány veřejné bezpečnosti učinily v případu průlom, a tak jeho zločin ohýbání zákona pro osobní účely by měl být za daných okolností zmírněn,“ uvedl soudní úředník.

Rozsudek nad Wangem bude oznámen později. Tento proces je dalším dílem politické ságy, která se odehrává na veřejnosti poté, co Wang 6. února utekl na americký konzulát v Čcheng-tu. Pozornost se nyní bude upírat na to, jak se rozdělené vedení komunistické strany vypořádá s Po Si-lajem, a to ještě před výměnou vedení na nadcházejícím 18. stranickém sjezdu.

 

Čtěte také:

Čínský lékař se přiznal k odebírání orgánů živým vězňům

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?

Jak Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát – podrobná analýza

Čína: Pokus o zběhnutí odhalil hloubku mocenského boje na vrcholu strany (video)