20120919 libye
Žena se podepisuje to kondolenční knihy pro velvyslance J. Christophera Stevense, Washington, 14. září. (Alex Wong/Getty Images)

Prezident Barack Obama oznámil, že americký velvyslanec J. Christopher Stevens byl zabit poté, co neznámí útočníci zaútočili na americkou ambasádu ve městě Benghazí 11. září v úterý večer.

Tři další Američané byli zabiti při útocích, ke kterým došlo během protestů proti filmům americké produkce, které byly označeny jako urážející proroka Mohameda.

„Odmítáme nařčení ze znevážení náboženského přesvědčení druhých a všichni musíme jednoznačně oponovat tomuto nesmyslnému násilí, které si jako daň vybralo životy těchto veřejných činitelů,“ řekl americký prezident ve svém prohlášení.

Podle agentury Reuters Obama také slíbil odvetu za tento čin. „Nenechte se mýlit. Budeme spolupracovat s libyjskou vládou, abychom přivedli před spravedlnost zabijáky, kteří útočí na naše lidi,“ prohlásil v Bílém domě.

Velvyslanec Stevens zemřel na následky vdechování kouře poté, co ozbrojený dav zapálil budovu konzulátu, informovala o tom televizní stanice Al-Džazíra.

„Budou poskytnuty všechny potřebné prostředky na podporu bezpečnosti našich pracovníků v Libyi a ke zvýšení bezpečnosti našich diplomatických úřadů po celém světě,“ uvedl Obama.

Obama popsal Stevense jako statečného a příkladného zástupce USA a také jako velvyslance v Tripolisu, který podporoval Libyi při přechodu k demokracii.

Při obdobném protestu v Káhiře minulé úterý stáhli demonstranti americkou vlajku a nahradili ji černou.

English