20120918 ha divadlo

Brněnské Hadivadlo představilo sezónu 2012/2013. Tématem letošní sezóny je RESTART, magické tlačítko, které nabízí východisko z krizí, které nás obklopují, z krizí politických, společenských, systémových i duchovních. Veškeré krize současnosti se mohou stát cenným impulzem pro RESTART našeho myšlení, kreativity a ochoty participovat na veřejném dění a aktivně ho utvářet. A právě tímto RESTARTEM se může stát právě divadlo, které se nevyhýbá aktuálním nebo  kontroverzním tématům.

 

Konec civilizace? Zmáčkni RESTART!

Sezóna 2012/2013 v Hadivadle volně navazuje na minulou sezónu Konec civilizace?, která vyvrcholí v půli prosince festivalem Apocalypse now. Jak prozradil Marián Amsler, umělecký šéf Hadivadla: „Pokud společnost přestane potřebovat umění, nastane konec civilizace. Stále častěji pozorujeme, že z uměleckých děl se stává zboží a jeho cena se určuje indexem prodejnosti, nikoli kvalitou obsahu. V Hadivadle se snažíme bránit těmto tendencím, proto přicházíme s návrhem – stiskněte RESTART. Za tím vším stojí jednoduchá víra v sílu a smysl umění.“ Dramaturgyně Anna Saavedra se domnívá, že stávající systém z lidstva vychovává pasivní příjemce a kyborgy všeho druhu. Přesto věří, že právě divadlo umožňuje jakýsi pomyslný návrat do lidského srdce. Proto letos v Hadivadle dostanou prostor mladí nekonvenční tvůrci, které mnohá jiná divadla opomíjejí.

 

Šest nových inscenací

Diváci Hadivadla se opět mohou těšit na ryze autorské projevy, původní české hry a neotřelé zahraniční novinky. A pochopitelně nebudou chybět ani slibovaná kontroverzní témata mladých autorů. Jako první premiéru nové sezóny Hadivadlo uvede 5. října 2012 Soumrak samců z pera slovenské autorky Slávy Daubnerové. Provokativní název, který mladá performerka a režisérka zvolila, si bere „na paškál“ muže a maskulinitu. Režisérka se ve hře zabývá narůstajícím zájmem o často opomíjené téma mužské identity.

V měsíci říjnu na diváky Hadivadla čeká také další premiérová inscenace, tentokrát v režii Mariána Amslera - iPlay z pera rakouského dramatika Bernharda Studlara. Inscenace iPlay je osobní výpovědí třicátníka Studlara o sobě samém, svých pocitech a vzpomínkách, do kterých se vkrádají nejrůznější slogany, reklamní nápisy a fragmenty televizních příběhů. Hra však není, jak by se mohlo na první pohled zdát, hořekováním nad sebou samým, naopak Studlar si dobře míněnou ironií a sarkasmem dělá legraci hlavně sám ze sebe. Premiéra inscenace iPlay se uskuteční 19. října 2012.

Milovníci Hadivadla v měsíci říjnu mohou zhlédnout další premiéru – 26. října 2012 Hadivadlo uvede komorní inscenaci Pohodlný život, která je věnována surrealistickému básníkovi Oldřichu Wenzlovi, jeho múzám a odvážnému zápasu člověka se smrtí.

V sezóně budou následovat další tři  premiéry. Nejdříve Hadivadlo uvede inscenaci Perplex – komorní tragikomedii současného německého autora Mariuse von Mayenburga, následovat bude  Velký pochod od Wolframa Lotze v režii hostujícího režiséra Filipa Nuckollse a projekt Devadesátá léta jako puberta naší současnosti od mladého dramatika Ondřeje Novotného. Šestici novinek letošní sezóny zakončí inscenace Frankenstein..., divadelní variace jednoho z nejslavnějších moderních mýtů v režii Anny Petrželkové.

 

Nejen divadlo

Kromě divadelních projektů se návštěvníci Hadivadla mohou těšit i na hudební produkci. Soubor HaMBA, který tvoří převážně herci a herečky Hadivadla, si pro své posluchače připravil v průběhu následujících dvou měsíců několik koncertů. Kromě hudebníka Maria Buzziho skladatelské angažmá rozšířil i Slavo Solovic, dvorní skladatel Richarda Müllera.