GMO vede k vyhynutí: laboratorní živočichové ztratili schopnost se reprodukovat již ve třetí generaci. (shelfreliancesisters.com)
GMO vede k vyhynutí: laboratorní živočichové ztratili schopnost se reprodukovat již ve třetí generaci. (shelfreliancesisters.com)

Možná se někomu může zdát, že problémy související s geneticky modifikovanými organizmy (GMO) jsou věcí vzdálené budoucnosti a týkají se spíše západního světa. Pravdou je, že umělé potraviny jsou vedle nás již dlouho. Ruští vědci teď na základě výzkumu zjistili, že konzumace potravin s GMO může vést k vymření.

Podle výsledků pokusů Národní asociace pro genetickou bezpečnost a Severtsovova ústavu pro ekologii a evoluci, patřícího pod Ruskou akademii věd, jsou geneticky modifikované organizmy škodlivé pro savce. Rozhlasová stanice Hlas Ruska oznámila, že vědci zjistili, že geneticky upravené organizmy vedou k vyhynutí. Laboratorní živočichové totiž ztrácejí schopnost se rozmnožovat již ve třetí generaci.

Během pokusu výzkumníci dva roky krmili pokusné křečky sójou, která se běžně používá v zemědělství a obsahuje různé podíly geneticky modifikovaných rostlin. Jelikož 95% všech sójových bobů na světě pochází z implantovaných genů, nebylo pro vědce snadné obstarat čistou sóju pro druhou srovnávací skupinu křečků. Nakonec ji objevili v Srbsku.

Pár mladých hlodavců, kteří byli krmeni geneticky modifikovanými potravinami, vykazoval pomalejší růst a pozdní dospívání. Ve třetí generaci už se křečci nedokázali reprodukovat, a co víc, v tlamičce jim vyrůstaly chlupy. Proč se tak děje, badatelé zatím nedokáží vysvětlit.

Někteří ruští vědci navrhli na konferenci „Dny ochrany před ekologickými riziky“, která proběhla letos v dubnu a červnu, aby se zavedlo dočasné moratorium na použití GMO v Rusku a bedlivě se prozkoumala biologická bezpečnost GMO.

Ačkoliv je produkce geneticky modifikovaných organizmů v Rusku oficiálně zakázána, zákaz se nevztahuje na geneticky upravené potraviny dovážené ze zahraničí, a Federální úřad pro ochranu spotřebitele například oznámil, že by rád viděl, aby se biotechnologické výrobky začaly produkovat i v Rusku. 

small Russia

Čtěte také: Za nadměrné užívání pesticidů platí rozvojové země vysokou daň