20120905 osmak2
Osmák u své misky. (Zdenka Danková/The Epoch Times ČR)

Původem z jižní Ameriky, z Chile, byl dovážen kvůli výzkumu o cukrovce, protože osmák neumí trávit cukr. Postupně se stal domácím mazlíčkem, veverkou k ochočení.

Každý chovatel řekne: „Osmák – to je osobnost.“ Ano, tato veverka je velmi osobitá a také zábavná. Další chovatel říká: „Osmáci jsou prudce inteligentní.“

Pokud si pořídíte jednoho, budete mu muset dělat společnost, protože je to zvířátko se silným sociálním cítěním, žijící v komunitách. Bude vás považovat za svého soukmenovce.

Když si přinesete osmáčka domů, bude docela vystrašený a potrvá několik dní, než se osmělí. Pomalu se k němu přibližovat se vyplatí, postupně si získáte jeho důvěru. Jakmile zkrotne, rád se nechá od vás pošimrat a pomazlit. Dokáže vám někdy i usnout na klíně, jak je důvěřivý.

Mazlení a doteky má rád, posadí se na zadní a nechá se opečovávat. Jakmile ho začnete šimrat, pohotově upaží pacičku, jednu i druhou, abyste se mu lépe dostali do podpaždí. Rád má taky drbání za ušima a pod fousky.

Obývat může terárium i klec. Výhodou u něho, že nezapáchá a není náročný na krmivo.

Pokud je krotký, občas je možné jej vypustit „na procházku“ po bytě, ale počítejte s tím, že osmák vše okouše. Elektrické šňůry – i pod napětím, nábytek, kytky nebo hadice od pračky – vše osmákovi chutná.

Osmáci jsou velice svéhlaví a mají své vlastní názory, které si nedají hned tak vymluvit.
Bývá také cholerický, velmi prudce se rozčílí, ale za minutu už o ničem neví. Jeho rozčilené kvíkání připomíná zvuk, jako když gumou jezdíte po mokrém skle.

Velmi rádi se koupají v písku. Stačí jim miska písku pro činčily a osmák se v něm rád vykoupe a bohatě u toho „cáká“, takže písek pak máte všude. Není radno při osmáčím koupání poblíž obědvat, může  se  stát, že písek vám nalétá až do talíře s jídlem.

20120905 osmak1
Osmák v roli mazlíka. (Zdenka Danková/The Epoch Times ČR)

Když zametáte smetí na lopatku a je-li osmák poblíž na průzkumu, můžete se nadít, že vstoupí opatrně na lopatku, jakoby chtěl prozkoumat, co se na lopatce nachází - náhle však se v tom smetí a prachu šťastně vykoupe! Můžete zametat znovu.

Někdy při procházení zaleze do tmavých koutů a rád tam hospodaří. Nakonec se vždy vrátí, ale doba zmizení záleží na jeho libovůli. Těžko najít někoho zoufalejšího, než jeho páníčka ve chvíli, když se odkudsi zpod nábytku ozývá intenzivní hryzání a mazlík není přístupný jakémukoliv přemlouvání, aby přestal. Po nějaké době se vynoří jeho veveří ksichtík pokrytý prachem a pavučinami, ale štastný.

Většina osmáků má v oblibě papír. Když dostanou  ubrousek nebo toaletní papír, natrhají si ho na kousky a vystelou jím pelíšek, aby je hřál.

Ale běda, když vám upadne třeba nějaké úřední lejstro. Třebaže má papír formát A4, osmák se jej zmocní a hned jej drží v zoubkách a zakopávaje o ten velký papír uhání s ním do své skrýše. Někde za sporákem třebas... Potom není lehké úřední list znovu získat zpět. Občas majitel stěhuje nábytek sem tam, aby se dostal do proslulých osmáčích skrýší. To se posilují svaly.

Osmáci jsou denní zvířata, ale nastěhovat si jejich terárium k posteli se  moc nedoporučuje. Někdy se prospí a pak jsou aktivní pozdě v noci či brzy ráno. Také jejich oblíbená hračka, kolotoč, ve kterém běhají, může v nočním čase dělat pořádný rachot. Osmáci kolotoč milují a rádi v ně aktivně běhají. Někdy v něm i spí a bydlí.

 

Čtěte také:

Rady pro chovatele: Blechy - nevítaní „návštěvníci" našich mazlíčků