20. srpna 2012, soud ve východočínském městě Che-fej. Soud vynesl rozsudek nad Ku Kchaj-laj za vraždu britského podnikatele Niela Heywooda. (China Central Television)
20. srpna 2012, soud ve východočínském městě Che-fej. Soud vynesl rozsudek nad Ku Kchaj-laj za vraždu britského podnikatele Niela Heywooda. (China Central Television)

 
20. srpna 2012 v 9 hodin ráno místního času, vynesl soud ve východočínském městě Che-fej rozsudek nad Ku Kchaj-laj, manželkou nedávno sesazeného ambiciózního politika Po Si-laje, za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda.

Rozsudek je pro západního pozorovatele poněkud nesrozumitelný: „Podmíněný trest smrti s odkladem na dva roky.“ V Číně to znamená, že bude trest smrti s odkladem změněn na doživotí, pokud usvědčený zločinec nespáchá během dvou let podobný trestný čin.

Podle čínského zákoníku může být doživotí při dobrém chování vězně dále zkráceno na dobu určitou po uplynutí dvouletého období, podle lidsko-právní skupiny Tuej-chua.

 

Politický skandál

Rozsudek za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda byl výsledkem mezinárodně ostře sledovaného soudního procesu, který je součástí současných rozsáhlých rozbrojů uvnitř komunistické strany.

Spoluobviněný Čang Siao-tün (přítel rodiny), který údajně obstaral jed, byl odsouzen k devíti letům vězení. Oba byli shledáni vinnými ze spiknutí se k zavraždění Heywooda. Ku Kchaj-laj svůj čin obhajovala tím, že jí Heywood údajně vyhrožoval zabitím jejího syna.

Její tvrzení se jeví vzhledem ke známým faktům spíše jako zastírací manévr, který odvádí pozornost od téměř všech závažných zločinů, prováděných ve spojení s Heywoodem a Po Si-lajem. Zájem na utajení skutečností má také komunistická strana, jejíž důvěra veřejnosti a politická stabilita skandálem značně utrpěla.

Podle komplikovaného příběhu, který byl předložen obžalobou, byl případ podle některých pozorovatelů pravděpodobně vykonstruován a předem připraven soudem. Oba se přiznali ke zločinu tak, jak byl obžalobou popsán.

Mnozí pozorovatelé si mysleli, že oficiální verze případu je podvrh vzhledem k tomu, že byly důležité chronologické detaily, (například, když Heywood údajně hrozil zabitím syna Ku Kchaj-laj), které vyšly na veřejnost jako poslední, nesprávně zasazeny do již známých skutečností.

Čtyři policisté, kteří pomáhali Ku Kchaj-laj krýt vraždu Neila Heywooda, byli také odsouzeni, i když podrobnosti týkající se jejich případu nebyly okamžitě oznámeny.

 

Kam zmizí obrovský majetek rodiny Po

Pozorovatelé případu mají na výsledek procesu různé názory. Čchen Pcho-kchung, publicista a politický komentátor žijící v USA, řekl, že rozsudek je také efektivním prohlášením komunistické strany, že miliardové bohatství nelegálně nahromaděné klanem Ku Kchaj-laj a Po Si-laje nebude vyšetřováno. Rovněž se pravděpodobně nebudou vyšetřovat jejich přesuny majetku skrze Heywooda do zahraničí ani jejich zapojení se do obchodování s orgány politických vězňů z řad zadržených příznivců Falun Gongu, do čehož měli být oba zapojeni a z něhož měli profitovat.

Za normálních okolností jsou vrazi v Číně popravování, čímž se sama Ku Kchaj-laj pyšnila ve své knize vydané v roce 1998, v níž vychvalovala ctnosti komunistického systému čínského soudnictví.

Tchang Paj-čchiao, prominentní demokratický aktivista a politický komentátor, uvedl, že se pravděpodobně v procesu událo mnoho věcí za scénou, ještě než byl případ prezentován veřejnosti, což by nasvědčovalo tomu, proč dostala Ku Kchaj-laj takový poměrně shovívavý trest.

Podle informací zveřejněných o zběhnutí policejního ředitele Wang Li-tüna na velvyslanectví USA byli pravděpodobně jak Po Si-laj, tak Ku Kchaj-laj i samotný Wang Li-ťün zapojeni do násilných odběrů orgánů politickým vězňům z řad příznivců Falun Gongu.

 

Satira spravedlnosti

Důvodem, že Ku Kchaj-laj nebyla odsouzena k smrti, musí být to, že její manžel Po Si-laj byl schopen s Čínskou komunistickou stranou (ČKS) něco vyměnit za mlčení o jeho zločinech, na oplátku za shovívavost, tvrdí Tchang. "Pro Čínu to bude pohroma, pokud tito lidé (Po a Ku) opět povstanou," řekl Tchang.

Potřeba rychlého završení soudního procesu a objevení se nového příběhu (Heywood měl podle první verze Ku Kchaj-laj vyhrožovat ohledně jejích finančních transakcí a vyzrazení jejího zapojení se do nelegálních obchodů s orgány a těly politických vězňů), může vyvolávat dojem, že proces nebyl skutečným soudním přelíčením, ale dohodou, která má být rychle uzavřena.

Čínský právní vědec Che Wej-fang napsal na svém blogu 12. srpna: "Pokud nejsou takovéto případy řešeny spravedlivě, potom jsou lži používány na to, aby zakryly jiné lži, což vede k neřešitelné situaci, kdy příběh nedrží pohromadě a případ se stane satirou spravedlnosti."

Článek upravil Milan Kajínek

 

United Kingdom

 

Čtěte také:

Talienský výdělek: Jak Ku Kchaj-laj využila perzekuci politických vězňů k vlastnímu obohacení

Čína: Soud s policejním ředitelem začal, v tichosti a za zavřenými dveřmi

Čínský lékař se přiznal k odebírání orgánů živým vězňům

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?

Čína: Politické čistky na ministerstvech už začaly, tvrdí časopis