Wang Li-ťün. (screenshot/ YouTube)
Wang Li-ťün. (screenshot/ YouTube)

Soud s Wang Li-tünem, bývalým policejním šéfem metropole Čhung-čching, který byl zatčen poté, co utekl na konzulát USA v nedalekém Čcheng-tu v únoru 2012, již začal. Probíhá však v tajnosti a za zavřeným dveřmi.

Kabelová TV Hongkong oznámila, že Wang je v současné době souzen na základě obvinění z "ohrožení národní bezpečnosti" a "vyzrazení státního tajemství" u soudu v Čcheng-tu v provincii S'-čchuan. Vzhledem k citlivé povaze celého případu bude případ pravděpodobně projednáván za zavřenými dveřmi a verdikt nebude k dispozici okamžitě po procesu, uvedl hongkongský televizní kanál.

Hongkongské médium také spekulovalo nad tím, zda Wang pomáhal při vyšetřování svého nadřízeného tajemníka Po Si-laje a jeho ženy Ku Kchaj-laj. Podle média je nepravděpodobné, že by Wang dostal trest smrti.

Když kontaktoval soud v Čheng-tu Patrick Zuo, zaměstnanec New York Times, zaměstnanci soudu popřeli informaci, že by zde probíhal soudní proces s Wang Li-tünem.

Wang byl předán k výboru čínského režimu pro oblast boje proti korupci tři dny poté, co se pokusil přeběhnout prostřednictvím velvyslanectví USA v Čcheng-tu dne 6. února 2012, uvedla hongkongská kabelová TV.

Wang údajně vyzradil americkým úředníkům podrobnosti o svém nadřízeném stranickém tajemníkovi Po Si-lajovi, který se měl zapojit do příprav k politickému převratu, aby překazil nástupnictví předpokládanému novému vůdci komunistické strany Si Ťin-pchingovi, který má na post generálního tajemníka komunistické strany Číny usednout letos na podzim.

Další zprávy o Wangově návštěvě velvyslanectví USA uvádějí, že poskytl informace o obchodních vztazích mezi ženou Po Si-laje (Ku Kchaj-laj) a britském podnikateli Neilu Heywoodovi. Státní média uvedla, že se Ku Kchaj-laj nedávno přiznala k zabití podnikatele v uzavřeném procesu, který proběhl 9. srpna 2012.

Kromě toho uvedly zdroje The Epoch Times, že Wang předal americkým představitelům důležité dokumenty, odhalující státem posvěcenou organizační síť, zahrnující čínské vojenské nemocnice, které řídí obchodování s orgány získávanými od politických vězňů z řad příznivců duchovní praxe Falun Gong. Orgány se následně prodávají za vysoké ceny zájemcům z Číny i ze zahraničí.

Falun Gong se dostal na seznam pronásledovaných skupin v roce 1999, kdy jej začal systematicky potlačovat bývalý generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min. Represe proti Falun Gongu pokračují v Číně i dnes a podle kanadských vyšetřovatelů Kilgoura a Matase a některých západních doktorů dnes pokračují také tyto nelegální obchody s lidskými orgány.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čínský lékař se přiznal k odebírání orgánů živým vězňům

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?

Jak Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát – podrobná analýza

Čína: Pokus o zběhnutí odhalil hloubku mocenského boje na vrcholu strany (video)

{jcomments off}