Po Si-laj na Národním lidovém kongresu, 5. března 2012, Peking, Čína. (Feng Li/Getty Images)
Po Si-laj na Národním lidovém kongresu, 5. března 2012, Peking, Čína. (Feng Li/Getty Images)

Případ sesazeného čínského tajemníka Po Si-laje se stal celosvětově sledovanou událostí.

Jak se příběh na povrchu oblíbeného politika postupně rozplétá, vycházejí na světlo světa stále překvapivější informace.

Jeho jméno se ve světových médiích poprvé objevilo ve spojení s útěkem policejního ředitele Wang Li-tüna na velvyslanectví USA ve městě Čcheng-tu. Wang sem údajně přišel předat kompromitující informace na svého šéfa Po Si-laje a požádat o politický azyl. Wang podle disidentské stránky Boxun uvedl, že je v nebezpečí života, protože se jej snaží jeho šéf zabít.

Následně se strhla okolo Po Si-laje politická bouře. Po byl totiž předpokládaným nástupcem vůdce mocenské skupiny, která obklopovala bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina. Wangův útěk se stal počátkem pádu Po Si-laje a začátkem rozsáhlé politické čistky.

 

Po Si-lajův politický vzestup

Po Si-lajův politický vzestup byl úzce spjat s rozsáhlou represivní kampaní předsedy Strany Ťiang Ce-mina, kterou započal 20. července roku 1999. Jejím účelem bylo „vyhladit“ početnou skupinu příznivců duchovní praxe Falun Gong, která v roce 1999 podle vládních statistik čítala okolo 70 milionů Číňanů, včetně přibližně 30% členů komunistické strany.

Po Si-lajova podpora a aktivní účast na kampaních Ťiang Ce-mina jej vynesla na post starosty Ta-lienu a později na pozici guvernéra provincie Liao-ning. Když se začaly nad jeho politickým vzestupem začátkem roku 2012 stahovat mraky, zastával pozici stranického tajemníka metropole Čhung-čching.

 

Obvinění z genocidy

V roce 2009 byl po několika letech vyšetřování Po Si-laj společně s Ťiang Ce-minem a dalšími třemi vysoce postavenými úředníky u španělského soudu obviněn z genocidy a zločinů proti lidskosti. Soudní případ započal na podnět několika obětí represí proti duchovní praxi Falun Gongu. Represe si vyžádaly tisíce obětí na životech. Soudci porovnávali výpovědi svědků se záznamy zpravodajů OSN, čínské vlády a záznamy lidsko-právních organizací. Výsledkem byl započatý soudní proces, soudní obsílka pro obviněné a obžaloba očekávala mezinárodní zatykač.

 

Pád mocenské frakce

Po Si-laj si ze soudního procesu - podle jeho reakcí - příliš velké starosti nedělal a spoléhal na svoji beztrestnost a ochranu mocenského kruhu komunistické strany. Začátkem roku 2012 mu však udělal jeho pobočník Wang Li-tün „čáru přes rozpočet“. Kompromitující materiály se podle zpráv disidentské stránky Boxun dostaly do rukou amerického velvyslanectví a následně současného čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Protože se na podzim roku 2012 má v Číně udát plánované předání moci, zuří uvnitř komunistické strany již tradiční mocenské boje. Předání moci se uskutečňuje vždy jednou za deset let a je provázeno represivními kampaněmi a doslova krvavými čistkami a střety zájmových a mocenských frakcí.

Nyní se o moc utkávají: pro-demokratičtější skupina okolo současného prezidenta Chu Ťin-tchaa a konzervativní maoisté okolo Po Si-laje a dalších členů jeho frakce. Střet nabral na síle a jeho výsledkem bylo sesazení Po Si-laje, obvinění jeho ženy Ku Kchaj-laj z vraždy britského obchodníka a zatýkání komunistických úředníků, kteří byli ve spojení s Po Si-lajem.

V globálním měřítku se takové čistky rovnají odstraňování tisíců stoupenců maoistické frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina. Paralelně se slábnoucí mocí této skupiny prosakuje na povrch stále více informací o jejich zločinech, které spáchali během svého politického působení. Jejich zločiny potom slouží jako páka, kterou je opozice legální cestou dotlačí za mříže.

 

Seznamy zločinů Po Si-laje

Politická kariéra Po Si-laje je spojena jak s jeho ženou Ku Kchaj-laj, tak s jeho pobočníkem Wang Li-tünem. Seznam nelegální činnosti těchto tří společníků se vine od přijímání úplatků přes zneužívání politické moci k řízení represí proti Falun Gongu, účast na obchodování s orgány politických vězňů a prodeji jejich těl do zahraničí až po politické vraždy a odstraňování podnikatelů a vlivných úředníků pod záminkou boje proti korupci.

Ku Kchaj-laj byla obviněna z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, k níž se následně přiznala. Wang Li-tün je souzen za „ohrožení národní bezpečnosti“ a samotný Po Si-laj, který byl zbaven všech svých funkcí, byl následně vyloučen z politbyra a zmizel uvnitř vyšetřovacích vnitro-stranických struktur. Jeho obvinění z „porušení disciplíny“ je poněkud vágní, čínský premiér Wen Ťia-pao nicméně zmínil na schůzi politbyra jeho účast na nelegálních transplantacích jako další přitěžující okolnost.

K neetickému odebírání lidských orgánů vězňům odsouzeným na smrt se čínské ministerstvo zdravotnictví přiznalo již v roce 2009. O případech zneužívání politických vězňů z řad Falun Gongu, k nelegálním krádežím jejich životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, ledviny, játra nebo dále oční rohovky, jsou známy informace již od roku 2006. Trojice Po Si-laj, Ku Kchaj-laj a Wang Li-tün se na těchto praktikám měli aktivně podílet a také na nich profitovat.

 

Neetické a nezákonné obchody s lidskými orgány

V roce 2007, po vydání vyšetřovací zprávy dvou Kanaďanů, Davida Kilgoura a Davida Matase, a jejich následné osvětové činnosti ve světovém transplantačním společenství, bylo přijato několik opatření a sankcí čínských transplantačních kruhů. Čínským doktorům byl znemožněn výcvik v některých zahraničních nemocnicích. Jejich výzkumné práce, o kterých se zjistilo, že byly prováděny na vězních, byly odmítnuty. Razantně byla také omezena takzvaná transplantační turistika, při níž pacienti podnikají výlety do Číny za účelem získání a transplantování orgánů.

Po Si-laj a Wang Li-tün se podle vlastních výpovědí do transplantací zapojili. Jeden z čínských chirurgů účastnící se přednášky v Austrálii vypověděl, že nikomu u nich doma nepřipadalo využívání vězňů neetické. Vše probíhá pod záštitou určitých vládních struktur ve vojenských nemocnicích.

Čínské nemocnice však podle výroku náměstka čínského ministra zdravotnictví budou využívat vězně k transplantacím až do roku 2015. Začínají se však hromadit výpovědi od jednotlivých svědků nelegálních odběrů orgánů příznivcům Falun Gongu. Zpočátku anonymní udání postupně začínají dostávat jména i tváře. Posledním, kdo promluvil, byl vysoce postavený vojenský lékař Čchen Žung-šan. Podle Kanaďanů Kilgoura a Matase a některých lékařů se počty nelegálních transplantací vyšplhaly do desítek tisíc případů.

 

Odezva lékařské obce

Silně nemorální téma ovšem pobouřilo a nadzvednulo pouze několik lékařů, aby se veřejně ohradili proti takovým praktikám a adresovali konkrétní kauzy. Obecně se proti násilným odběrům orgánů lékařské kruhy ohradily v roce 2008 přijetím takzvané Istanbulské deklarace, která toho ovšem reálně moc nezmohla, protože ji podepsali také čínští zástupci - čínské nemocnice však podle kanadských vyšetřovatelů a některých doktorů v praktikách stále pokračují. Přestože byla přijata konkrétní opatření a například USA začaly uvádět v žádostech o vízum otázku: „Byl jste někdy přímo zaangažován do vynucené transplantace lidských orgánů či tělesné tkáně?“, prozatím nedošlo k veřejnému odsouzení.

Je k tomu pravděpodobně několik důvodů. Transplantační kruhy vnímají téma nelegálních transplantací jako silně kompromitující jejich práci. Získané a zveřejněné důkazy prozatím stačily pouze na sankce v rámci transplantačního společenství. Soudní případy s konkrétními viníky ovšem mohou následovat. Se změnami politického klimatu začínají podat hlavy tak vlivných lidí, jako je Po Si-laj, Ku Kchaj-laj nebo Wang Li-tün. V roce 2011 byli zámožní a nedotknutelní, a dnes bojují o holý život. Podobný osud může postihnout i další.

Podle rčení „tonoucí se stébla chytá“ začali jak Wang Li-tün, tak Ku Kchaj-laj udávat další spoluviníky, aby se sami zachránili. Můžeme tedy čekat, že podobných odhalení se v budoucnu začne po celé Číně objevovat více. Čínská média řízená státem však informace o těchto případech silně cenzurují.

Za genocidu označil represe Falun Gongu nejenom španělský soud, ale rovněž místopředseda Evropského parlamentu, který vyzval generálního tajemníka OSN k vyšetřování.

 

Čtěte také:

Už nechceme jen nečinně přihlížet zločinům vlády, říkají Číňané

Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘ (video)

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?

Přední političtí lídři Číny se sejdou v Pej-taj-che k rozhovorům o budoucím vývoji Číny

Odstranění "krvavé" stranické frakce v Číně je pouhým začátkem

Názory: Záleží na systému nebo na morálce těch, kteří systém spravují?

{jcomments off}