20120804 lukostrelba1
Jihokorejské lukostřelkyně. (televize NTD)
Když přijde na lukostřelbu, Jižní Korea má zvláštní tajemství na úspěch. Trenér národního týmu v ženské lukostřelbě tvrdí, že používání jídelních hůlek a výroba kimči jsou dvě věci, které jim pomáhají vyhrávat medaile.

 

V Jižní Koreji lidé zpravidla jedí kovovými hůlkami. Ty se používají hůř než dřevěné hůlky, které jsou populární v jiných částech Asie.

„Někteří zdravotničtí odborníci tomu říkají ‚hůlková technika‘. Je to pravda. Naše sportovkyně mají v prstech neuvěřitelný cit. Vědí, kam se šíp zapíchne, už když jim opouští ruku,“ uvedl trenér jihokorejských lukostřelkyň Bek Wung-ki.

Kimči je tradiční korejské jídlo. Jde o nakládané ostré zelí, jehož příprava vyžaduje jemné ruce.

„Když Korejky vaří, je to jako by jejich ruce dávaly jídlu větší chuť. A stejný mechanismus se dá použít i v našem sportu. Naše atletky mají citlivé prsty, díky kterým mohou vnímat jemné doteky. Pramení to z naší tradice,“ dodává trenér Bek Wung-ki.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Kuchařka v místní restauraci trenérovu teorii také podporuje.

„Myslím, že výsledky naší lukostřelby byly dobré, protože u nás máme kimči, které připravujeme ručně a velmi opatrně. No a také většina korejských pokrmů si vyžaduje jemné ruce při přípravě. Myslím si, že proto náš tým vyhrál olympiádu,“ říká kachařka I Te-bun.

Jihokorejky si v neděli zajistily zlato na olympijských hrách už posedmé v řadě. Ve finále porazily Čínu.

Jihokorejský tým použil 24 šípů, se kterými skóroval 210 bodů. Tím porazil Číňanky o jediný bod. Každý šíp může získat maximálně deset bodů, pokud se zapíchne do středu terče vzdáleného sedmdesát metrů.