20120802 gronsko
Rozsah tání grónského ledového příkrovu 8. července (vlevo) a 12. července (vpravo). (Nicolo E. DiGirolamo, SSAI/NASA GSFC, a Jesse Allen, NASA Earth Observatory)

 

Led v Grónsku roztál v poslední době podle měření NASA nebývalou rychlostí a dosud nevídané ploše. V posledních třiceti letech, co agentura měření provádí, dosud nedošlo k ničemu podobnému.

Satelitní snímky pořízené americkou kosmickou agenturou ukazují, že většina z celé ledové pokrývky Grónska včetně oblastí, nacházejících se poblíž pobřeží a několika kilometrů silných oblastí v  centru ostrova, zažily určitý stupeň tání.

Normálně taje během letních měsíců zhruba polovina povrchového ledu v Grónsku, přičemž část z roztavených vod znovu zmrzne a část odteče do oceánu.

V polovině letošního července se však událo něco nevídaného, kdy roztálo přibližně 97 procent ledového příkrovu. Výzkumníci si zatím nejsou jisti, zda může takovéto rozsáhlé tání ovlivnit celkovou ztrátu ledu nebo přispět k vzestupu hladin moří po celém světě. Ztráta ledu v červenci byla tak velká, že si vědci dokonce mysleli, že došlo k  chybě v  měření.

Jeden z členů výzkumného týmu, glacioložka Lora Koenigová, poznamenala, že tání ve velkém měřítku se opakuje každých 150 let, přičemž naposledy to bylo v roce 1889. „Tato událost přišla přesně na čas," uvedla vědkyně, ale dodala, že pokud bude tento trend pokračovat, bude to znepokojující.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Grónské ledovce tály v roce 2010 rekordním tempem