20120728 svetelne znecistneni
Ukázka světelného znečištění planety. (NASA)
Jak se může světlo stát znečištěním? Může být světlo špinavé?

Člověk stráví třetinu života spánkem. Aby mohl klidně spát, k tomu slouží noc. Noc má být tmavá a tichá. Původně tomu tak kdysi bylo. Lidé ve dne pracovali a v noci odpočívali.

Avšak jaké jsou noci v současnosti? Pracovní a osvětlené. Lidé pracují i v noci, v provozech, kde to není nevyhnutelné, nakupují v obchodech v nočních hodinách, navštěvují různé podniky namísto odpočinku a provází je – osvětlení. Noc přestala být tmavá a tichá.



Rušivé světlo anebo světelný smog

20120728 lampy
Nesprávné osvětlení na Staroměstském náměstí v Praze. (Z. Danková/Velká Epocha)
Lidská rozpínavost na planetě postupně způsobila, že člověk musel ustanovit přírodní rezervace a chráněná území, aby živočichy, rostliny a přírodu uchránil sám před sebou.
Nyní se na seznamu ohrožených oblastí přírody ocitla  - tma.

Jak člověk ohrožuje tmu? Většinou nesprávným osvětlením. Nejde o to zhasnout v noci všechna světla, ale jak svítit účelněji. Jak neplýtvat a nesvítit pánu bohu do oken.

Osvětlení v obcích a městech není vždy správně řešeno – nesprávně koncipované lampy svítí chodcům do očí a řidiče oslňují. Lidé špatně vidí a volají pak po silnějším osvětlení.

„Je to jako efekt hlučné hospody,“  přirovnává světelné znečištění RNDr. Jiří Grygar, Csc. „Když chcete, aby vás soused u stolu slyšel, musíte na něj křičet. Tím však zvýšíte hluk již v tak hlučném prostředí, což vede k tomu, že i hosté u ostatních stolů musí zvýšit hlas. A s osvětlením je to podobné.“
Zapomněli jsme, že jak příroda a řada živočichů, tak i my lidé tmu prostě potřebujeme.

Ale na seznamu ohrožených se ocitla i sama tma. Ztratila se z našeho života, tak jako hvězdné nebe nad hlavou – součást našeho přírodního bohatství. Musíme je dokonce hledat. Ale kde je nalezneme?


Jak ochránit tmu před světlem?

20120728 lampy2
Historicky stylové, ale slušné osvětlení, Praha. (Z. Danková/Velká Epocha)
Rušivé osvětlení zasahuje do velké oblasti našeho života a přináší škodu i našemu zdraví. A navíc je drahé. Světlo má sloužit, a ne rušit nebo obtěžovat. Poslední výzkumy vědy ukazují, že nedostatek tmy způsobuje poruchy spánku. Pokud spící člověk nemá tmu, nevytvoří se mu dostatek melatoninu, což je hormon regulující spánek. Lékaři se dokonce zabývají tím, že světlo v noci může zvyšovat riziko rakoviny. Před vznikem nádorů chrání i melatonin, který se ovšem v těle tvoří pouze potmě.

Elektřinou plýtváme, v této souvislosti znečišťujeme i ovzduší a přispíváme tak ke tvorbě skleníkových plynů v atmosféře, a tím i ke globálnímu oteplování. Stojí nás to nemalé náklady. Noční osvětlení ruší ekosystémy a mate tažné ptáky. Někteří živočichové jsou uzpůsobeni životu v noci, avšak nyní jsou zmateni světlem. Zastaralé lampy s rtuťovými výbojkami a netěsnící kryty svítidel jsou smrtelnými pastmi pro hmyz.

Jak vrátit tmu nazpět?

Řešení správného osvětlování prostor nemusí být nákladné a složité. Stačí svítit jen tam, kde je to potřeba. Jak na to?

Velmi prostě – lampy mají svítit jen dolů pod sebe. Není žádoucí, aby svítily do stran nebo dokonce vzhůru. Vhodnější je používat jen zdroj světla, který je efektivní k svému účelu. Renomovaní odborníci vyrábějí správné typy lamp, které směřují kužel světla jen na potřebné místo. Neosvětlujme zahrady nebo zdi domů, kde je to bezúčelné. Pokud vyměňujeme staré lampy za  nové, trvejme na tom, aby již nesvítily do horního prostoru, ale pouze dolů. Pokud potřebujeme osvětlit budovy či reklamní plochy, dbejme na to, aby kužel světla nepřesahoval obrysy budovy. Jsou na to různá technická řešení. Pohyblivé světelné kužely, které míří na oblohu čistě pro reklamní účely, můžeme zcela  vyloučit.

Co můžeme získat?

Především klidný spánek pro lidi a nočním živočichům nerušený život. Ušetříme elektrickou energii, svoje náklady a tudíž i životní prostředí. Oceníme dobrý pocit, že statisíce hmyzích jedinců už nebudou hynout u zdrojů osvětlení. Zamezením oslnění dosáhneme větší bezpečnosti v ulicích a naše obce budou vypadat mnohem atraktivněji.
A nakonec – nad naší hlavou se opět objeví noční obloha plná hvězd.

20120728 space
Hvězdná obloha. (NASA)