Číňané začínají vzdorovat perzekuci svých spoluobčanů. Běžní lidé vystupují na obranu praktikujících Falun Gongu

Chao Feng-ťün, bývalý policista z úřadu Státní bezpečnosti, požádal o politický azyl v Austrálii poté, co utekl z Číny v únoru 2005. (blogspot.com)
Chao Feng-ťün, bývalý policista z úřadu Státní bezpečnosti, požádal o politický azyl v Austrálii poté, co utekl z Číny v únoru 2005. (blogspot.com) Více...

20. července 1999 označil čínský režim duchovní čchi-kungovou praxi Falun Gong za úhlavního nepřítele lidu a spustil proti ní celostátní represe a policejní pronásledování těch, kteří se jí věnují i těch, kdo se jich zastávají.

Během uplynulých třinácti let se z příznivců Falun Gongu stala největší perzekuovaná skupina obyvatel, zároveň se také stali největší skupinou politických vězňů v Číně.

Odvahu vznést námitky proti brutální politice státu měla jen hrstka odvážlivců. Známý čínský právník a obhájce lidských práv, Kao Č'-šeng, napsal státnímu vedení tři otevřené dopisy, ve kterých žádá, aby s neústavním pronásledováním Falun Gongu přestalo. Jaká byla reakce? Režim ho poslal do vězení, kde strávil většinu času od roku 2005. Prošel si také mučením a dodnes pyká za svou "troufalost" ve věznici v odlehlém koutě země. Situace se však začíná měnit.



Tři sta otisků

Petice sepsaná 300 vesničany z Čou-tchun (nalevo), kteří požadují propuštění svého spoluobčana praktikujícího Falun Gong, by mohla změnit dějiny Číny. (Velká Epocha)
Petice sepsaná 300 vesničany z Čou-tchun (napravo), kteří požadují propuštění svého spoluobčana praktikujícího Falun Gong, by mohla změnit dějiny Číny. (Velká Epocha)

Wang Siao-tung je uznávaný učitel z vesnice Čou-kuan-tchun v provincii Che-pej. 25. února vtrhlo do jeho domu kolem čtyřiceti policistů, kteří nejdříve provedli zevrubnou domovní prohlídku a poté muže odvedli do vazby. Zabavili jeho peníze, počítač a další elektronická zařízení.

Podle policie se dopustil zločinu tím, že vyráběl a rozdával kompaktní disky s informacemi o Falun Gongu a o násilných represích proti němu. Sestra Wang Siao-tunga utekla z domova, aby se vyhnula zatčení, jeho matka s dcerou zůstaly údajně samy.

Vesničany byly událostmi pohnuti do té míry, že tři sta z nich, každý zastupující svou rodinu, podepsalo petici za jeho okamžité propuštění. Ke svým pravým jménům připojili i tradiční otisky prstů rudým voskem – jako symbol závaznosti.

Kopie petice kolovala na internetu a údajně šokovala některé z předních čínských vůdců. Více...

 

Podle zahraničních pozorovatelů a zdrojů z ČLR podrobují tuto skupinu obyvatel státní orgány zatýkání, vymývání mozků, mučení a násilnému odběru orgánů pro obchody na poli transplantační chirurgie.

Dosud bylo v důsledku represí ověřeno přes tři a půl tisíce obětí na životech v důsledku fyzického týrání ve vězení, ovšem skutečné číslo je podle lidsko-právních organizací pravděpodobně daleko větší. V době, kdy represe započaly hovořily vládní odhady o 70 – 100 milionech příznivcích Falun Gongu. Represe však zasáhly i jejich rodiny, přátelé a spolupracovníky, podle přibližných odhadů byl represemi zasažen každý šestý občan.

 

Patnáct tisíc podpisů

20120623 fg
23letá dívka sesbírala patnáct tisíc podpisů s otisky palců na petici za vyšetření smrti svého otce a propuštění ostatních členů rodiny. V čínské kultuře značí otisky palce na dokumentu hluboký závazek a slib. (The Epoch Times)

15 tisíc lidí v severovýchodní Číně se podepsalo pod petici na podporu mladé ženy, která chce vyšetřit smrt svého otce, příznivce Falun Gongu a ve svém okolí vysoce uznávaného muže. Toho patrně umučili dozorci ve věznici v Ťia-mu-s'. Když si rodina přišla pro jeho ostatky, jeho tělo bylo poseto tmavými podlitinami.

Poté, co úřady odmítly podezřelé úmrtí vyšetřit, 23letá Čchin Žung-čchien se rozhodla bojovat pomocí petice. Za dva týdny se jí podařilo sesbírat patnáct tisíc podpisů na dokument, který požaduje kromě vyšetření smrti otce i propuštění její matky a sestry. Obě byly poslány do tábora nucených prací za to, že praktikují Falun Gong.

„Jako dívka nemám peníze ani moc, ale věřím ve spravedlnost a morální hodnoty Číňanů. Jak mohou ti, kdo mají moc, svévolně věznit a mučit obyčejné lidi?" píše se v petici. Více...



Lidská zeď

Ráno 9. června vpadlo deset policistů z města Tchang-šan v provincii Che-pej do domu 58letého Li Čena a jeho ženy, oba praktikují Falun Gong. Muže chytli a bez povolení k prohlídce začali prohledávat byt. Sousedé utvořili zeď z lidských těl ve snaze zabránit policii, aby si Liho odvedla. Hlasitě se dožadovali důvodu, proč by měl být tak dobrý člověk zatčen. Sami byli často svědky jeho nezištné pomoci druhým. Před dvěma lety Li dokonce zachránil topící se oběť, zatímco ostatní se jen netečně dívali.

Podle stránek Minghui.org, trvala patová situace mezi policií a občany téměř dvě hodiny. I když policie nakonec muže odvedla, jeho sousedé na místě sepsali dopis, ve kterém žádají o jeho propuštění. Ihned se podepsalo sedmdesát usedlíků.



Lidé se probouzejí


Probíhající politické drama v Číně, ve kterém padly nebo padají takové postavy, jako Po Si-laj či šéf národní bezpečnosti Čou Jung-kchang a jejich spojenci, změnilo způsob, jak se Číňané dívají na ty, kdo se na pronásledování Falun Gongu účastní. Lidé nyní na tyto funkcionáře pohlížejí jako na zločince.

Číňanům dochází trpělivost i důvěra v režim. Veřejnost v Číně se naučila, že tím, že chrání práva praktikujících Falun Gongu, chrání i práva vlastní. Praktikující Falun Gongu za posledních třináct let neúnavně a beze strachu odhalovali zločiny proti lidskosti spáchané komunistickým režimem a vysvětlují svým spoluobčanům fakta o Falun Gongu - metodě pro zušlechťování mysli a těla. Běžní občané jsou totiž často oklamáni propagandou, která stoupence Falun Gongu vykresluje jako nebezpečné zločince.

Číňané se nicméně začínají probouzet a sami si volí, na kterou stranu se postavit. Dobře informovaný zdroj řekl Epoch Times (čínskému vydání), že nastupující vedení komunistické strany, včetně budoucího prezidenta Si Ťin-pchinga a příštího premiéra Li Kche-čchianga, bylo peticí s třemi stovkami otisků prstů šokováno. Zdroj uvedl, že tito vysocí funkcionáři nemají nejmenší zájem na pokračování zločinů, kterých se dopustil bývalý vůdce Ťiang Ce-min a jeho mocenská frakce, do níž patří také bezpečnostní šéf Čou Jung-kchang.

Michael Young je čínsko-americký publicista žijící ve Washington, D.C.. Specializuje se na Čínu a čínsko-americké vztahy.

small United Kingdom

 

Související články:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě