Muž původem z Tchaj-wanu byl zatčen v pevninské Číně kvůli obvinění, že je členem v Číně zakázaného duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung nebo Falun Dafa)[1]. Lidsko-právní organizace varují, že muž je v nebezpečí "mučení a jiného špatného zacházení".

Rodina pana Čchung Tching-pchana požaduje jeho vydání. (The Epoch Times)
Rodina pana Čchung Tching-pchana požaduje jeho vydání. (The Epoch Times)

Čchung Tching-pchan byl zatčen 18. června na letišti v Kan-čou, když plánoval opustit Čínu a vrátit se zpět na Tchaj-wan, kde se narodil. Jeho rodina od něho dostala zprávu pouze jednou, přestože byl zadržen již téměř před měsícem.

Lidsko-právní organizace Amnesty International vydala minulý týden apel, v němž vyzvala čínský režim, aby "vysvětlil, z čeho byl Čchung Tching-pchan obviněn a aby byl propuštěn, pokud není obviněn z mezinárodně uznatelného trestného činu".

Čchung byl v Číně navštívit členy svojí rodiny ve městě Jung-kchang v čínské provincii Ťiang-si, kde strávil tři dny.

Jeho rodinní příslušníci tvrdí, že představitelé města Ťiang-si byli povoláni na pomoc při "vyšetřování aktivit Falun Gongu".

Nicméně, samostatný článek publikovaný státem ovládanou tiskovou agenturou Sin-chua uvádí, že byl Čchung Tching-pchan obviněn z pokusu o přenos materiálů o Falun Gongu do oficiální televizní sítě.

Čchung je praktikující Falun Gongu, poklidné duchovní praxe, která byla v Číně komunistickou stranou zakázána v roce 1999 kvůli její masové popularitě. Lidé, kteří se Falun Gongu v Číně stále věnují, čelí zastrašování úřadů a mučení ve věznicích.

Mezinárodní společenství shromažďuje stále více důkazů o tom, že jsou političtí vězni z řad Falun Gongu ve vězeních podrobováni nuceným odběrům orgánů, které poté proudí na mezinárodní transplantační trh s lidskými orgány.

V prohlášení Amnesty International zveřejnila jména a adresy tří čínských regionálních úředníků a vyzvala své členy, aby jim poslali dopisy vyjadřující obavu o život a zdraví zadrženého Čchung Tching-pchana.

Konkrétně by členové AI měli usilovat o získání záruk, že zadržený muž nebude mučen, a že mu bude umožněn "okamžitý přístup k právníkům, svojí rodině a že může požadovat jakékoliv lékařské ošetření".


[1] Falun Gong je poklidná duchovní praxe, která byla v Číně komunistickou stranou zakázána v roce 1999 kvůli její masové popularitě v zemi. Lidé, kteří se Falun Gongu v Číně stále věnují, čelí zastrašování úřadů a mučení ve věznicích.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu

Vojenské nemocnice v Číně se účastní na nedobrovolném odběru orgánů vězňům

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Bude Senát PČR jednat o rezoluci odsuzující pronásledování Falun Gongu v Číně?

Čínský vězeň svědomí navštívil Českou republiku (video) 

ČR: Svobodu pro vězněnou Čchen Čen-pching požaduje Amnesty International (video)

Číňanka žaluje stranického pohlavára Po Si-laje za mučení (video)

Čeští umělci podpoří koncertem právníka Kao Č'-šenga a praktikující Falun Gongu