Přírodní latex znečistil přibližně dva kilometry v úseku řeky Čchü-si ve městě Wen-čou, provincie Če-ťiang, Čína. (Weibo.com)
Přírodní latex znečistil přibližně dva kilometry v úseku řeky Čchü-si ve městě Wen-čou, provincie Če-ťiang, Čína. (Weibo.com)

Přírodní latex znečistil přibližně dva kilometry v úseku řeky Čchü-si ve městě Wen-čou v provincii Če-ťiang, a proměnil ji na něco, čemu lidé začali říkat „mléčná řeka“. Zprávu o události zveřejnily webové stránky Če-ťiang Online News.

„Ještě včera jsem pral svoje prádlo v řece a dnes ráno se úplně celá zbarvila do bíla, jako by do ní někdo nalil mléko," řekl místní obyvatel pan Siao Wu o incidentu, který se odehrál v pondělí 9. července.

Další obyvatel Čou Ta-po uvedl na webových stránkách, že když se šel kolem čtvrté hodiny ráno proběhnout okolo řeky, všiml si, že na barvě říční vody není něco v pořádku. Šel tedy blíže k nábřeží a uviděl, že se řeka zbarvila do běla.

„Vrstva bílé olejovité látky plula na hladině řeky a zdálo se, jako kdyby byla voda smíchána s mlékem," napsal Čou Ta-po. Nicméně, když pokračoval v běhu dále po proudu řeky, "zbarvila se voda do zelena a začala páchnout," uvedl Čou.

Vedoucí místního úřadu pro ochranu životního prostředí Taj Tung-pcheng připisuje vinu za znečištění řeky obchodní společnosti Daxulin Trading Company, která nakládá a vykládá latex.

Webové stránky Zhejiang Online zveřejnily rozhovor se zodpovědným vedoucím společnosti Daxulin Trading Company, panem Čangem, který uvedl: „aSto nebo dvě stě kilogramů latexu vyteklo do kanalizace“. Čang si nemyslel, že únik latexu byl velký problém, protože událost nepřitáhla velkou pozornost.

 

small United Kingdom

Čtěte také:

Ekologická katastrofa před soudem – je v Číně jedovatější naložené maso nebo chrom?

Čína: Pitná voda kontaminována antikoncepcí, tvrdí ekolog

Čína: Expanze papírenského průmyslu ničí životní prostředí

Do řeky Jang-c'-ťiang ročně proudí 33 miliard tun odpadních vod (video)