Korupce v Číně je pro vládnoucí komunisty obrovský problém. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

Korupce v Číně je pro vládnoucí komunisty obrovský problém. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

Korupce je v Číně obrovský problém a ti, kteří jsou do ní namočeni nejvíc, jsou často členové komunistické strany. Číňané dnes mají rčení: „Postav se korupci a znič stranu, nepostav se jí a znič národ."

Aby komunistická strana udržela kádry jakžtakž na uzdě a motivované, nabízí jim celou řadu výhod požitků, které nejsou stanoveny v zákoně, a přimhouří oko nad početnými případy korupce. Neomezená moc funkcionářů se ale čím dál víc vymyká kontrole a s růstem internetu a sociálních médií se o všem dozvídají i rozhněvaní občané.

Jeden čínský novinář nedávno zveřejnil na Sina Weibo (čínský Twitter) článek pojednávající o čínských funkcionářích a částkách, které zpronevěřili, stejně jako majetek, kterým disponují. O těchto skutečnostech se ví pouze díky tomu, že tito jednotlivci byli chyceni, a to jen díky tomu, že jejich političtí rivalové zrovna získali převahu.

Níže uvedené případy zdokumentované v internetovém zpravodajství představují miliardy dolarů ukradených daňovým poplatníkům. Přitom se hovoří obvykle jen o komunistických kádrech operujících na místní úrovni. Čím výš se jde, tím jsou částky vyšší. Případy nabízejí náhled do rozsahu kleptokracie, která dnešní Čínou zmítá.


Službičky v přístavu

Jang Kuang-liang působil jako vládní úředník v přístavu Mao-ming v provincii Kuang-tung na jihu země. Jde o důležitý přístav spojující destinace, jako Hongkong a Macao. Jangova kariéra začala postem tajemníka strany ve stavebním projektu. Když se dostal v 80. letech na pozici místostarosty jedné z městských částí (Paj-tien), začal přijímat menší úplatky v hotovosti od lidí, kteří potřebovali „službičku". Jang se vyšetřovatelům přiznal, že úplatky se ze začátku pohybovaly od 30 tisíci jüanů (90 tisíc Kč) až po několik stovek tisíc jüanů.

Koncem 90. let se stal Jang místostarostou celého města, což mu umožnilo přijít do kontaktu s těmi nejbohatšími lidmi v Mao-mingu. Umožnil zbohatlíkům, aby provozovali podnikatelskou činnost v soukromých objektech, za což přijímal úplatky až do výše jednoho milionu jüanů na osobu (asi 3 miliony Kč).

Jednou z nejúspěšnějších dohod bylo odpuštění daní a poplatků majiteli úspěšné restaurace Šťastný dvůr, za což dostal desetiprocentní podíl v podniku. Roku 2011 byl tento místostarosta odsouzen k 19 letům za korupci. Zabaveny byly miliony dolarů v hotovosti a 140 nemovitostí, včetně vily, kterou mu daroval jeden bohatý podnikatel.

Celkové jmění: 1,2 miliardy jüanů (3,6 miliardy Kč).


Správce na drogách

Jang Chung-wej byl správcem autonomní prefektury Čchu-siung I v provincii Jün-nan ležící vedle Zlatého trojúhelníku, oblasti, kde se ve velkém produkují opiáty. Jang tu bral úplatky za to, že podnikatelům pomáhal „vyřešit" problémy. Kromě toho se o něm psalo, že ve velkém konzumoval alkohol a opium a žil prostopášný sexuální život.

Podle Státního čínského rozhlasu přijal Jang úplatky v hodnotě deseti milionů jüanů a také nezákonně přišel k přibližně dvaceti nemovitostem, z nichž některé se nacházejí v zahraničí.

Celkové jmění: 1,7 miliardy jüanů (5,1 miliardy Kč).


Muž, který měl všechno

Sü Maj-jung se dostal do městské rady pobřežního města Chang-čou v 80. letech. V té době byl považován za skromného učitele. Jeho charakter se ovšem změnil ve chvíli, kdy se stál místostarostou města.

V Prokurátorských listech, oficiální publikaci čínského nejvyššího soudu, byl otištěn článek s informacemi o Sü Maj-jungově přiznání, kde viník popisuje: „V roce 1989 jsem odjel na konferenci s několika stranickými funkcionáři, kteří měli na starosti ekonomický rozvoj. Bydleli v nejlepších hotelech a každé jejich jídlo stálo kolem pěti tisíc jüanů (asi 15 tisíc Kč). Nedokázal jsem se s tím srovnat. Můj roční plat nestačil ani na jedno jejich jídlo."

Sü Maj-jung chtěl změnu v kariéře, a tak začal budovat konexe s nejbohatšími lidmi ve městě. Od roku 1995 do roku 2009 přijal úplatky ve výši přes 145 milionů jüanů (asi 440 milionů Kč). Rovněž zpronevěřil více než 50 milionů jüanů ze státního majetku. Další vyšetřování odhalilo, že místostarosta měl 99 milenek, včetně studentek. Süovi se říkalo „muž, který má vše", tedy spoustu peněz, nemovitostí a žen. Viník byl odsouzen k trestu smrti a popraven 18. července 2011.

Celkové jmění: 1,4 miliardy jüanů (4,6 miliard Kč).


Uhelný baron

Chao Pcheng-ťün byl stranickým bossem úřadu pro pozemky a přírodní zdroje v menším městečku Pchu v provincii Šan-si. Tato provincie je známá pro velké zásoby uhlí. Chao svého postu využíval k řízení uhelných dolů, jako by mu patřily. K nelegálním nákupům používal veřejné prostředky a přijímal úplatky od podnikatelů v uhelném průmyslu za to, že rozšiřoval těžební plochu do obytných oblastí a tím zvyšoval bezohledným podnikatelům ziskovost.

Za dobu, co byl ve své pozici, si Chao přišel svými nečistými praktikami na téměř 800 milionů jüanů (asi 2,4 miliardy Kč). Podle zpravodajství Sina také vlastnil 35 nemovitostí po celé zemi. I když působil na nízké úrovni, jeho korupční praktiky předčily mnohé nad ním. V roce 2010 dostal dvacet let. Rok před ním se komunistická strana v Šan-si zbavila mnoha dalších podvodných kádrů, kteří se snažili na těžbě uhlí v provincii vydělat.

Celkové jmění: 3 miliardy jüanů (9 miliard Kč).


Kšeftař s pozicemi

Jako zástupce guvernéra provincie Šan-tung přišel Chuang Šeng na šikovný způsob, jak si přijít na pěkné jmění. Začal prodávat pozice ve straně. Například post tajemníka komunistické strany na úrovni městského obvodu nabízel za půl milionu jüanů (1,5 milionu Kč). Dalším způsobem, jak se obohatit, bylo dávat slevy podnikům, které hodlaly koupit v provincii pozemky. Média rovněž informovala, že měl 46 milenek. Chuang byl letos zbaven své funkce a stále čeká na trest.

Celkové jmění: od 100 milionů do 9 miliard jüanů (až 27 miliard Kč, zatím nepotvrzeno).


Úplatky jako provize

Než se stal starostou ve městě Chu-čou v provincii Če-ťiang, působil zde Chuang Meng na různých postech. Získal obrovské zisky tím, že schvaloval komunální projekty (úprava vody, instalace elektrických systémů aj.), ze kterých dostával od dodavatelů významné provize v podobě hotovosti, vozidel, sběratelských předmětů a dalších cenností. Chuang momentálně čeká na vydání rozsudku.

Celkové jmění: 200 milionů jüanů (600 milionů Kč)

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čína: Hon na korupčníky je obrazem vnitrostranického boje – nikoliv boje proti korupciČou

Jung-kchangova rodina si korupcí přišla na závratné jmění

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka I.