Prostřednictvím použití ruské anti-extremistické legislativy byly označeny jako extremistické, knihy Krvavá sklizeň nebo Zhuan Falun. (organharvestinvestigation.net/ falungong.cz)
Prostřednictvím použití ruské anti-extremistické legislativy byly označeny jako extremistické, knihy Krvavá sklizeň nebo Zhuan Falun. (organharvestinvestigation.net/ falungong.cz)

Nejvyšší ruský soud bude tento týden jednat o případu, který znepokojuje jak lidsko-právní organizace, tak členy Evropského parlamentu.

Jedná se o umístění vybraných knih na seznam extremistické literatury. Snahy soudu o prosazení cenzury tisku označují pozorovatelé za zasahování do svobody slova, svobody vyznání a nadbíhání komunistické straně Číny.

Prostřednictvím použití ruské anti-extremistické legislativy byly označeny jako extremistické, vyšetřovací zpráva "Krvavá sklizeň" (Bloody Harvest) nebo soubor přednášek zakladatele Falun Gongu nazvaný "Zhuan Falun". Podobný postup soud aplikuje i na další literaturu.

Krvavá sklizeň byla sepsána kanadskými vyšetřovateli a pojednává o nelegálních transplantacích v čínských armádních nemocnicích. Její zjištění vyvolala v kruzích transplantačních společností po celém světě značná znepokojení a vedla v některých případech k ukončení spolupráce s čínskými chirurgy.

Zhuan Falun je záznamem z devítidenních seminářů, které pořádal zakladatel Falun Gongu pan Li Chung-č' v Číně od roku 1992. Jeho metoda Falun Gong, která slouží k rozvoji těla a mysli a vede lidi k tomu, aby se v životě řídili podle morálních principů Pravdivost - Soucit - Snášenlivost, získala v Číně masovou oblibu. V roce 1999 bylo v Číně okolo 70 milionů příznivců Falun Gongu. Čínský režim z obavy z ohrožení ideologické kontroly v roce 1999 Falun Gong zakázal a spustil proti němu oficiální celostátní represe a očerňující mediální kampaně.

 

Lidská práva bez hranic international, nezisková organizace se sídlem v Bruselu, Belgii, ve své zprávě prohlašují, že dřívější rozhodnutí soudu bylo ovlivněno čínskou vládou. Ve zprávě také uvádějí, že Moskva tak napomáhá Pekingu posílit jeho aktivity proti Falun Gongu na základě dvou smluv: v roce 2001 uzavřené smlouvy o přátelství mezi Ruskem a Čínou, a Šanghajské organizace spolupráce, vzájemné bezpečnostní organizace dohodnuté v roce 2001. Více...

 

Vlna kritiky za krok zpátky

20. ledna 2012 přijal Evropský parlament (EP) usnesení vyjadřující hluboké znepokojení nad zneužitím anti-extremistické legislativy v Rusku, týkající se nezákonného zákazu duchovní literatury Falun Gongu (praxe známé také jako Falun Dafa).

Následně, 28. února, zazněla na zasedání podvýboru pro lidská práva EP i vyjádření kritizující zákaz ruské vlády. Vysoce postavení úředníci Evropské komise a členové EP si mezi sebou psali o obavách plynoucích z legislativního rozhodnutí Ruska a jeho důsledcích.

Vlna kritiky a znepokojení se zvedla již 22. prosince 2011, kdy oblastní soud v Krasnodaru (jihozápadní části Ruska) potvrdil rozhodnutí nižšího soudu o zákazu duchovních materiálů Falun Gongu – především základní knihy praxe „Zhuan Falun“ (Čuan Fa-lun) – a také zprávy dvou kanadských vyšetřovatelů s názvem „Zpráva k obviněním o odebírání orgánů praktikujících Falun Gongu v Číně“. Uvalený zákaz se týká i dalších materiálů souvisejících s Falun Gongem. Všechny tyto materiály se tedy ocitly na listině extrémistických publikací ruského Ministerstva spravedlnosti. Více...

 

Co je Falun Gong?

Cvičení metody Falun Gong, Francie, Paříž, 1999. (publicdomain)
Cvičení metody Falun Gong, Francie, Paříž, 1999. (publicdomain)

Falun Gong je čínská duchovní praxe, která je v  Číně, zemi svého vzniku, pronásledovaná od roku 1999 místní Čínskou komunistickou stranou (ČKS). Tehdejší úředníci ČKS vytrvale podněcovali očerňující kampaně proti Falun Gongu i v zahraničí pomocí rozsáhlých diplomatických kanálů. Má se za to, že kroky ruského soudnictví jsou součástí boje ČKS proti Falun Gongu.

Z prohlašení Ruské asociace Falun Dafa vyplývá, že tamní orgány soudním rozhodnutím zasahují do základních lidských práv lidí praktikujících Falun Gong. „Asociace Falun Gong je právně registrována v několika městech v Rusku a praktikující Falun Gongu v Rusku jsou zákony dodržující obyvatelé, kteří se věnují poklidné meditační praxi Falun Gongu," uvádí se v prohlášení. „Tento soudní případ je zřejmým porušením základních lidských práv praktikujících Falun Gongu."

Vysoce postavení úředníci Evropské komise se postavili na stranu Asociace Falun Gong. Viceprezidentka Evropské komise Catherine Ashtonová napsala v dopisu dvěma euro-poslancům, že vedení EU v Bruselu a delegace EU v Moskvě případ „bedlivě sledují“.

Sergej Skulkin, mluvčí Ruské asociace Falun Dafa, řekl, že považování duchovních textů Falun Gongu za extremistickou literaturu by mohlo vést k trestnímu stíhání praktikujících v Rusku. „Všechno tohle je důsledkem tlaku ČKS na ruskou vládu. Ruští praktikující Falun Gongu čelí tomuto tlaku už osm let,“ řekl Skulkin v rozhovoru pro NTDTV.

 

Související reportáž televize NTD z 5. ledna 2012

 

Související články:

Ruský soud zakázal knihu Falun Dafa jako „extremistickou“

Evropští úředníci kritizují Rusko za zákaz knih Falun Gongu

Ruský soud cenzuruje vyšetřování genocidy proti Falun Gongu v Číně

ČR: Senátní výbor vyzval čínský režim k ukončení potlačování Falun Gongu

USA: Poslanecká sněmovna vyzvala Čínu k ukončení pronásledování Falun Gongu

{jcomments off}