Příští vůdce komunistické strany Si Ťin-pching, 13. března 2012 ve Velké lidové hale v Pekingu. (Lintao Zhang / Getty Images)
Příští vůdce komunistické strany Si Ťin-pching, 13. března 2012 ve Velké lidové hale v Pekingu. (Lintao Zhang / Getty Images)

Podle očekávání před výměnou moci v Číně, která je plánována na podzim letošního roku, probíhají v komunistické straně (KS) důkladné prověrky.

Skupina vysoce postavených úředníků KS odstartovala čistku zaměřenou především na ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo veřejné bezpečnosti, ministerstvo státní bezpečnosti. Tvrdí to hongkongský časopis Trend.

V čele s viceprezidentem Si Ťin-pchingem, který má nahradit na postu současného prezidenta Chu Ťin-tchaa, začala skupina shromažďovat informace od členů klíčových oddělení, stranických organizací a z kruhů vedení strany.

Ve skupině provádějící prověrky straníků jsou předpokládaní kandidáti do nejvyššího vedení strany, stálého výboru politbyra. Konkrétně se jedná o šéfa Organizačního oddělení Li Jüan-čchao, šéfa Generálního úřadu ústředního výboru Ling Ťi-chua, vicepremiéra Wang Čchi-šana a ministra veřejné bezpečnosti Meng Ťien-čua, který převzal vedení Veřejné bezpečnosti od současného člena Stálého výboru politbyra Čou Jung-kchanga, jenž je současně vedoucím Výboru pro politické a právní záležitosti.

Prověrky budou trvat od června do konce srpna a během nich budou shromažďovány a vyhodnocovány informace o členech strany spojených se zahraničím a zahraničními politickými kruhy. Bude přezkoumána jejich politická ideologie a jejich postoj k významným událostem týkajícím se strany. Dále projdou kontrolou finanční činnosti přidružených zámořských agentur a organizací a stavu nejbližších rodinných příslušníků a příbuzných členů strany.

Kanadský politický komentátor Wen Čao se domnívá, že čistka, která se zaměřuje na oddělení na vysoké úrovni KS, jako jsou ministerstva veřejné bezpečnosti a ministerstva státní bezpečnosti (MSS), může být reakcí na nedávné skandály spojené s policejním ředitelem Wang Li-ťünem a tajemníkem Po Si-lajem, které otřásly vedením komunistické strany.

Poté, co bývalý policejní ředitel Wang Li-ťün v únoru 2012 utekl na velvyslanectví USA v Čcheng-tu, objevily se zprávy o tom, že „Američanům" předal tajné dokumenty popisující přípravy na mocenský převrat v zemi. Hlavními iniciátory a převratu jsou údajně Po Si-laj a Čou Jung-kchang, kteří se měli pokusit překazit nástupnictví Si Ťin-pchinga.

Wang měl údajně také poskytnout informace o organizovaném zneužívání politických vězňů z řad stoupenců duchovního hnutí Falun Gong k nelegálním transplantacím ve vojenských nemocnicích. Dokumenty předané Wangem také měly zahrnovat informace o korupci a zločinech spáchaných vysoce postavenými úředníky KS.

Kromě toho se na začátku tohoto měsíce objevily zprávy, že osobní tajemník ministra státní bezpečnosti byl zatčen v Hongkongu, protože poskytoval USA utajované informace o činnosti čínské tajné služby. Podle politického komentátora Wen Čao má stranická čistka odstranit členy strany, kteří jsou podobně neloajální k aktuálnímu vedení KS, a tím provést reorganizaci vysoce postavených úředníků.

„Nejvyšší vedení komunistické strany se domnívá, že jejich kontrola nad důležitými odděleními, jako jsou ministerstva veřejné a státní bezpečnosti, není dostatečně pevná. Také si nejsou jisti spolehlivostí lidí, kteří v těchto odděleních pracují. Vskutku, tyto útvary mají pod kontrolou velké množství informací, které by mohly přímo ovlivnit přežití [nebo pád] systému komunistické strany," uvedl komentátor Wen Čao.

Ve spolupráci s Ariel Tian.

 

Čtěte také:

Šéf oddělení čínské propagandy Li Čchang-čchun a jeho poslání

Čínští reformátoři Chu a Wen stínají maoistům hlavy

Čína: Policejní ředitel dal rozkaz ke kremaci těla aktivisty – říká zpráva

Čína: Stovky úředníků v provincii Kuang-tung byly předvedeny k výslechu