Polovojenské síly dostali, podle hongkongských novin Ming Pao a Apple Daily, nařízeno použít „smrtící prostředky" k potlačení nepokojů a demonstrací. (Andrew Wong/ Getty Images)
Polovojenské síly dostaly, podle hongkongských novin Ming Pao a Apple Daily, nařízeno použít „smrtící prostředky" k potlačení nepokojů a demonstrací. (Andrew Wong/ Getty Images)

Dělníci v provincii Kuang-tung se střetli při protestech s jednotkami vojenské policie.

Polovojenské síly dostaly, podle hongkongských novin Ming Pao a Apple Daily, nařízeno použít „smrtící prostředky" k potlačení nepokojů a demonstrací v městě Čung-šan a především ve městě Ša-si, které propukaly v posledních několika dnech.

Na potlačení tisíců dělníků původem z provincie S'-čchuan, kteří pracují poblíž Perlové řeky, lokality s největším množstvím výrobních továren v Číně, byly vyslány tisíce policistů a pořádkových jednotek.

Dělníci, kteří do oblasti přicházejí pracovat z jiných provincií, jsou údajně oproti místním platově znevýhodňováni. Protože jsou mzdy dělníků obecně značně nízké,vzrůstá mezi místními a přistěhovanými dělníky napětí.

Napjatá atmosféra eskalovala ve chvíli, kdy se 25. července dostal syn jednoho z přistěhovaných dělníků do potyčky s místními chlapci. Mladíka si následně „podala" pořádková jednotka policistů a zbila jej přímo na ulici.

Incident vyprovokoval několik dělníků k útoku na městskou vládní budovu. Do útoků se následně přidaly tisíce migrujících pracovníků z měst Kuang-čou, Fo-šan a Ťiang-men (další města v provincii Kuang-tung), které se "nahrnuly do Ša-si" a dokonce obklíčily některé z vládních budov ve městě, uvedl deník Ming Pao. Dělníci na policisty házeli cihly a jiné předměty. Policisté na oplátku napadali dělníky a místní obyvatele.


Pouliční bouře a oběti na životech

Deník Ming Pao uvedl, že na místě se pohybovalo okolo 10 tisíc členů ozbrojené policie a pořádkových jednotek, které byly nasazeny na potlačení nepokojů. Mezi místními obyvateli se síří zvěsti o tom, že policejní jednotky údajně dostaly příkaz použít k potlačení dělníků „smrtící prostředky".

Apple Daily zvěsti potvrzoval výrokem, že vysoce postavení činitelé komunistické strany Číny vydali příkaz ozbrojené policii "střílet kdykoliv", když se situace vymkne z kontroly.

Disidentská stránky Molihua uvedla, že při střetech bylo zabito několik lidí a více než 100 dalších bylo zraněno, z nichž většina byli migrující pracovníci.

Nicméně, podle zpráv Hlasu Ameriky (Voice of America), bylo při násilnostech zabito třicet lidí.

Čínský uživatel internetu na webových stránkách QQ, který se představil jako "Wind", řekl, že před dvěma dny, když jel vozem v Čung-šanu, viděl jak pořádková policie surově bila kohokoliv, na koho narazila. "Zranění lidé se zhroutili na zem posypané rozbitými okny a poseté vraky rozbitých automobilů. Spousta lidí byla ubita k smrti a jejich těla ležela na silnici."

V posledních dnech policie místním obyvatelům sdělila, aby nevycházeli ze svých domovů. Reportér BBC, John Sudworth, který byl ve městě Ša-si minulý čtvrtek, uvedl, že viděl po městě pochodovat formace stovek členů pořádkové policie.

"Policie právě začala bezdůvodně bít lidi, každého migranta, kterého potkali na ulici, prostě zbili," řekla BBC místní žena.

Článek upravil Milan Kajínek

http://www.theepochtimes.com/n2/china-news/chinese-police-in-deadly-crackdown-on-guangdong-protests-258599.html

 

Čtět také:

Šéf oddělení čínské propagandy Li Čchang-čchun a jeho poslání

Čínští reformátoři Chu a Wen stínají maoistům hlavy

Ekologická katastrofa před soudem – je v Číně jedovatější naložené maso nebo chrom?

Čínští důstojníci si tajně posílají peníze do zahraničí