Chu Ťin-tchao (vlevo) a Wen Ťia-pao (vpravo). (Feng Li/ Getty Images)
Chu Ťin-tchao (vlevo) a Wen Ťia-pao (vpravo). (Feng Li/ Getty Images)

Za stoupence tvrdé maoistické linie uvnitř komunistické strany Číny můžeme označit členy frakce bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina (frakce Ťiang).

Mezi její nejvýznamnější členy dosud činné v současné vládě se počítali zejména stranický tajemník Po Si-laj a člen devítičlenného stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang.

V současné době to jde s celou frakcí po číselné řadě strmě dolů. Frakce je stíhána druhou největší mocenskou skupinou komunistické strany soustředěnou okolo současného prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa (frakce Chu-Wen).


Aféra tajemníka Po Si-laje

Po Si-laj vlevo vepředu, Wang Li-tün vpravo vzadu. (Velká Epocha)
Po Si-laj vlevo vepředu, Wang Li-tün vpravo vzadu. (Velká Epocha)

Vše začalo, když uprchl Po Si-lajův pobočník, policejní ředitel Wang Li-tün, na americké velvyslanectví, čímž spustil jakýsi dominový efekt pádu celé mocenské frakce.

Po Si-laj byl považován za horkého kandidáta do nejvyššího vedení země a nástupce do čela frakce Ťiang. Frakce Chu-Wen hned zběhnutí Wang Li-tüna využila a odvolala Po Si-laje z funkce tajemníka a také jej následně vypověděla ze stranického politbyra. Nyní je ve vyšetřovací vazbě, jeho pobočník Wang Li-tün na něj a jeho rodinu prozradil jeho nejtěžší zločiny. Navíc Po Si-laj údajně s dalšími členy frakce Ťianga připravoval v zemi ozbrojený převrat a chystal se převzít moc.

Do vyšetřovací vazby byla také vzata Poova žena Ku Kchaj-laj, která je obviněna z vraždy britského podnikatele Niela Heywooda, k níž se údajně ve vazbě přiznala.

Křeslo policejního „cara" se otřásá

Čou Jung-kchang, člen Stálého výboru politbyra komunistické strany, může následovat svého chráněnce Po Si-laje a být vyloučen ze stranického postu kvůli současnému boji o moc. (Liu Jin/AFP/Getty Images)
Čou Jung-kchang, člen Stálého výboru politbyra komunistické strany, může následovat svého chráněnce Po Si-laje a být vyloučen ze stranického postu kvůli současnému boji o moc. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Jako ochránce Po Si-laje a vůdce hlavního mocenského postu maoistické frakce, Výboru pro politické a právní záležitosti, který ovládá policii, soudy, prokuratury, vojenskou policii a pracovní tábory, je stíhán Čou Jung-kchang frakcí Chu-Wen také.

Čou Jung-kchang byl již zbaven své funkce nejvyššího policejního šéfa a vojenská policie deklarovala svoji věrnost prezidentovi Chu Ťin-tchaovi. Vojenská policie čítala více než jeden milion členů a jako ozbrojená složka představovala mocenskou základnu Čou Jung-kchangovy frakce. Ztráta moci nad vojenskou policií se rovná podstatné ztrátě celkového vlivu frakce Ťiang v zemi.

Šéf ústředního vedení propagandy je další na řadě?

Li Čchang-čchun. (TORU YAMANAKA/ AFP/Getty Images)
Li Čchang-čchun. (TORU YAMANAKA/ AFP/Getty Images)

K dalším členů této mocenské skupiny patří člen stálého výboru politbyra Li Čchang-čchun, který ovládá centrální oddělení propagandy, a tedy řídí státní média. Protože Chu Ťin-tchao a Wen Ťia-pao potřebují celou frakci odstavit od moci, bude Li Čchang-čchun další logickou „obětí" mocenských bojů uvnitř komunistické strany.

Mediální boje mezi Li Čchang-čchunem a frakcí prezidenta Chu Ťin-tcha jsou jasně patrné z mediálních přestřelek. Rovněž je možné sledovat, že média, která má Li Čchang-čchun pod kontrolou, se snaží očerňovat prezidentovu frakci a ta, kterou má pod kontrolou prezident, zase ruší cenzuru ohledně zpráv o zločinech frakce Ťiang. Na čínském internetu tak začínají být dostupné zprávy o masakru studentů na Náměstí nebeského klidu v Pekingu v roce 1989, případy nelegálních obchodů s orgány politických vězňů ve vojenských nemocnicích, atentát na prezidenta Chu Ťin-tchaa v roce 2006 a další kauzy.

K dalším členů této mocenské skupiny patří člen stálého výboru politbyra Li Čchang-čchun, který ovládá centrální oddělení propagandy, a tedy řídí státní média. (The Epoch Times; TORU YAMANAKA/ AFP/Getty Images)
K dalším členů této mocenské skupiny patří člen stálého výboru politbyra Li Čchang-čchun, který ovládá centrální oddělení propagandy, a tedy řídí státní média. (The Epoch Times; TORU YAMANAKA/ AFP/Getty Images)

 

Zatýkání stovek úředníků

Po vypuknutí aféry okolo tajemníka Po Si-laje se spustila vlna zatýkání úředníků spojených s jeho vlivem v armádě, policii a dalších státních institucích.

Stovky současných a bývalých úředníků Čínské komunistické strany byly vzaty do vazby v jižní čínské provincii Kuang-tung, kde budou tito podrobeni vyšetřovacímu procesu.

Důvodem jejich zatčení je podle posledních zpráv obvinění z korupce a zneužívání moci. Celá akce je součástí iniciativy stranického tajemníka a šéfa provincie Wang Janga, která patří do mocenské skupiny Chu-Wen.

Jaké se očekávají reformy

Podle zpráv ze zdrojů uvnitř komunistické strany se schyluje k veřejnému ukončení vlády komunistické strany, zveřejnění nejtěžších zločinů Ťiangovy frakce a soudní procesy s hlavními aktéry.

Další kroky pravděpodobně povedou k přechodu na demokratický model společnosti. Očekávají se reformy jak v politickém, soukromém tak i v ekonomickém sektoru.

Zkušební oblastí pro zavedení reforem se stala provincie Kuang-tung pod vedením stranického tajemníka a šéfa provincie Wang Janga, který postupně realizuje jednotlivé kroky. Model provincie Kuang-tung se poté bude údajně aplikovat na další části země.

Tiangova frakce
Mocenská základna frakce Ťiang Ce-mina -Výbor pro politické a právní záležitosti. (Velká Epocha/ vytvořeno částečně pomocí Getty Images)

 

Čtěte také:

Dominový efekt pádu mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy teď slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Čína: Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS

Čína: Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou

Čína: Souboj komunistických frakcí