20120607 cou
Čou Jung-kchang, člen stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Byl to právě nejvyšší policejní šéf Čou Jung-kchang, který vydal rozkaz ke spálení těla Li Wang-janga tři dny po jeho smrti, tvrdí hongkongský politický magazín.

Li byl demokratický aktivista, který zemřel počátkem tohoto měsíce za podezřelých okolností. Jeho smrt přitahuje pozornost mezinárodního společenství k otázce tvrdého porušování lidských práv čínským režimem.

Je to poprvé, co novinová zpráva do případu zaplétá přímo Čou Jung-kchanga a Výbor pro politické a právní záležitosti (VPPZ), obří orgán uvnitř komunistické strany, kterému šéfuje a používá jeho moc k pronásledování disidentů.

Li Wang-jang, který se snažil organizovat nezávislé odbory během protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989, byl za podezřelých okolností 6. června 2012 nalezen „oběšený“ v nemocnici ve městě Šao-jang v provincii Chu-nan. Jeho rodina tvrdí, že Li byl po 21 letech mučení ve vězení v podstatě slepý a hluchý, a že v jeho stavu by pro něho bylo krajně obtížné spáchat sebevraždu takovýmto způsobem.

Liovo tělo bylo nalezeno zavěšené na okenních mřížích, zatím co jeho nohy se stále ještě dotýkaly země. Následně se objevily spekulace, že byl zabit poté, co poskytl rozhovor hongkongské televizní stanici, v němž prohlásil, že by nikdy nelitoval podpory demokracie v Číně, "i kdyby ho to mělo stát hlavu".

Podle zprávy v hongkongském časopise Trend, který dostává informace ze zdrojů, jež označuje jako politické zasvěcené osoby, čelí policejní šéf Čou Jung-kchang po smrti aktivisty rostoucímu tlaku, což jej pravděpodobně donutilo, aby vydal příkaz ke kremaci jeho těla bez souhlasu rodiny. Není jasné, zda Čou Jung-kchang a jeho VPPZ skutečně „objednali Liovu smrt“, která byla oficiálně označena jako sebevražda.

Když Čou Jung-kchang vydal rozkaz ke zpopelnění těla, vyjádřil Čou Čchiang, tajemník provinčního výboru komunistické strany v provincii Chu-nan podle Trendu obavy nad reakcí veřejnosti a údajně varoval Čou Jung-kchanga před rostoucími "problémy a tlakem". Čou Čchiang se údajně obával, že incident rozdmýchá "hněv veřejnosti" a může být použit jako zdroj kritiky "pro nepřátelské organizace a síly doma i v zahraničí".

small United Kingdom

Čtěte také:

Čína: Stovky úředníků v provincii Kuang-tung byly předvedeny k výslechu

Jihozápadní Čínu zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupňů

Čína: Manželka stranického tajemníka se údajně přiznala k vraždě britského obchodníka

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu