Wang Jang, zřejmý reformátor, který zasahuje proti zastáncům tvrdé linie, na politické schůzi v provincii Kuang-tung, březen 2010. (Liu Jin/AFP/Getty Images)
Wang Jang, zřejmý reformátor, který zasahuje proti zastáncům tvrdé linie, na politické schůzi v provincii Kuang-tung, březen 2010. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Stovky současných a bývalých úředníků Čínské komunistické strany (ČKS) byly vzaty do vazby v jižní čínské provincii Kuang-tung, kde budou tito podrobeni vyšetřovacímu procesu.

Důvodem jejich zatčení je podle posledních zpráv obvinění z korupce a zneužívání moci. Celá akce je součástí iniciativy stranického tajemníka a šéfa provincie Wang Janga.

Provincie Kuang-tung se má totiž stát zkušebním místem pro zavedení nového systému řízení země, který podporují současný prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao. Wang Jang je členem mocenské frakce spojené s premiérem a prezidentem, která se pokouší v zemi o přechod k demokratičtější společnosti a odstranění stoupenců tvrdé maoistické linie okolo bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina.

Podle zprávy z Duowei News jsou mezi zatčenými také vysoce postavení muži, jako bývalý zástupce generálního tajemníka provincie Kuang-tung Sie Pcheng-fej a bývalý zástupce ředitele finančního oddělení Wej Ťin-feng. Více než sto úředníků z přístavního města Šen-čen bylo také zatčeno včetně bývalého výkonného místostarosty Lü Jüe-fenga, bývalého místostarosty Liang Tao-singa a jeho tajemníka.

Více než dvě sta úředníků, kteří zastávali různé úřednické posty v Kuang-čou, hlavním městě provincie Kuang-tung a zároveň jednom z nejlidnatějších měst v Číně, byly také vzaty do vazby.

Podle Duowei News mnoho těchto úředníků bylo zapojeno do nezákonných obchodů s pozemky a stavebních a zdravotnických projektů. Zatčené úředníky čeká procedura v čínské komunistické straně označovaná jako "shuanggui", což je termín označující proceduru výslechu prováděnou v předem stanoveném čase a na určeném místě.

Tento proces je kontroverzní, protože jej provádí přímo komunistická strana, a proto probíhá mimo dosah formálního právního systému. Z neoficiálních zdrojů pronikly na veřejnost informace, že procedura zahrnuje hodiny izolace přerušované opakovanými výslechy a mučením. Jakmile se úředník přizná, je zbaven své stranické funkce, jeho majetek propadne straně a on sám je shledán vinným a je zároveň odsouzen. V konečném důsledku může být úředník v závěru "shuanggui" vyloučen ze strany. Někteří zmizí beze stopy.

Wang Jang podporuje vyšetřování korupce v provincii Kuang-tung již od roku 2009. V jednom případě bylo vzato do vazby několik klíčových úředníků města Mao-ming a 218 dalších okresních úředníků, kteří byli následně vyšetřováni. Posléze bylo oznámeno, že Čou Čen-chung, bývalý vůdce strany ve městě Mao-ming, byl vyhoštěn z politické lidové poradní konference. Podobný případ nastal také ve městě Fo-šan.

Pokud budou straničtí šéfové a stranická oddělení skutečně reprezentovat a pracovat ve prospěch všech lidí, a nikoliv pouze ve prospěch malé skupiny lidí, [Čínská] politická reforma postoupí o velký krok dopředu," řekl podle Duowei News Wang Jang na tiskové konferenci počátkem tohoto roku.

Wang Jang je prominentním spojencem prezidenta Chu Ťin-tchaa a široce se o něm spekuluje jako o horkém kandidátovi do Stálého výboru politbyra, nejmocnějšího orgánu v komunistické straně.

small United Kingdom

Čtěte také:

Čína: Policejní ředitel dal rozkaz ke kremaci těla aktivisty – říká zpráva

Jihozápadní Čínu zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupňů

Čína: Manželka stranického tajemníka se údajně přiznala k vraždě britského obchodníka

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu