Jediný gól zápasu - hlavička Ronalda. (AP/Anne-Christine)
Jediný gól zápasu - hlavička Ronalda. (AP/Anne-Christine)

Varšava, 21. červen 2012 - Na národním stadionu ve Varšavě se v prvním čtvrtfinálovém zápase evropského šampionátu utkaly Portugalsko a Česko. Naši fotbalisté odehráli první poločas velmi slušně. V tom druhém už ale docházely síly a naopak, tlak soupeře gradoval.

 

V 79. minutě se jako jediný v zápase prosadil kapitán Portugalců Ronaldo, a zabezpečil tak svému týmu postup do semifinále.

 

 

small_Portugal Portugalsko 1 : 0 Česko small_Czech_Republic      

    (0:0; 0:1)

 

Sestavy

Česko:

Čech(C) - Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limberský - Plašil, Pilař, Hübschman (86. Pekhart), Jiráček, Darida (61. Rezek) – Baroš

 

Portugalsko:

Rui Patrício - Bruno Alves, Pepe, Fábio Coentrão, João Pereira - Miguel Veloso, João Moutinho, Raul Meireles (88. J.P.F. Ronaldo) – Nani (84. Custódio), Cristiano Ronaldo(C), Hélder Postiga (40. Almeida)

 

 

1. poločas

Utkání se naši nezalekli a v první půlhodině hry byl míč většinou na jejich kopačkách.

 

Nicméně, o první test brankáře se postaral ve 12. minutě Moutinho. Balon naštěstí jen odevzdal Čechovi do náruče.

 

Pěkná akce našeho týmu přišla v 18. minutě, kdy se Darida řítil po pravém křídle, aby pak centroval ne zcela krytému Barošovi do středu šestnáctky. Centr byl ale o něco delší, než by bylo potřeba.

 

Dobrou práci odváděl celý tým. Nelze nepochválit v obraně Limberského, který úspěšně brnkal na nervy Nanimu, Gebre Selasie neustále hlídal Rolanda, Kadlec se nebojácně pouštěl do protiútoků. Ve středu pole vynikali Jiráček s Daridou. Občas bylo úsměvné obléhání Ronalda, na kterého se najednou sletěli i čtyři Češi.

 

Ronaldovi obléhání nevyhovovalo a začal si hledat víc cestiček. Z levého křídla se najednou zjevil na pravém, což se mu málem dvakrát vyplatilo. Poprvé to bylo ve 33. minutě, kdy efektně zastříhal nůžkami. Střela ale byla naštěstí mimo naší svatyni.

 

Horší situace nastala v první minutě prodloužení, kdy předvedl svou vytříbenou techniku ve vápně. Zády k Čechovi zpracoval balon prsama, ve vzduchu si obtočil Kadlece a vypálil na bránu. Naštěstí jen zazvonila tyč.

 

2. poločas

Do druhé půli vstoupili aktivněji Portugalci. Nejdříve našel Meirelesův centr hlavu nepokrytého Almeidu. Mířil ale vysoko. Pár minut poté následoval přímý kop Ronalda, který otřel vzdálenější tyč Čechovy brankové konstrukce.

 

V 58. minutě si naše rozehrávka nerozuměla. K balonu se dostal Nani a na bránu vyslal dalekonosnou střelu. Pohotový kapitán českého mužstva ale vyrazil. Pár vteřin nato se povedl Almeidovi gól z ofsajdu.

 

Po této akci se probudili i naši fotbalisté. Pilař sprintoval po levé straně, zbavil se protivníků, ale nedokázal dobře nacentrovat spoluhráčům do šestnáctky.

 

Střelou s trajektorií pod břevno se předvedl v 64. minutě Moutinho, Petr Čech ale jeho šanci vytěsnil.

 

Neustále stupňující se tlak Portugalců přetavil v první gól Ronalo v 79. minutě. Při bzučení portugalských os před Čechem se Moutinhovi podařilo najít hlavu svého kapitána, který už našemu gólmanovi možnost nedal.

 

Další velká šance Portugalců přišla ještě v 83. minutě. Z hranice šestnáctky pálil Pereira. Český gólman se ale pohotově po míči vrhl a vyrazil jej.

 

Portugalsko se v dalším zápase utká s vítězem duelu Španělsko - Francie.

Statistiky

POR - CZE

1 – góly – 0

57 % - držení míče – 43 %

20 – střelecké pokusy – 2

0 – střely na bránu – 5

2 – střely mimo – 15

6 – rohy – 11

13 – fauly – 7

1 - žluté karty – 2

0 – červené karty – 0

Portugalsko 1
Česko 0

Portugalsko
Španělsko


Francie


Německo


Řecko

Anglie
Itálie

 

 

Čtěte také:

EURO 2012: Čtvrtfinále sehraje Česko s Portugalskem

EURO 2012: Česko porazilo Řecko - čtvrtfinálová naděje je živá

Česko dostalo na úvod Eura studenou sprchu