Prometheus. (bontonfilm.cz)
Prometheus - průzkumný tým, archeologové v doprovodu androida. (bontonfilm.cz)

Žánr: Sci-Fi / Akční / Horor

Scénář: Jon Spaihts a Damon Lindelof

Režie: Ridley Scott

Hudba: Marc Streitenfeld

Hrají: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Logan Marshall-Green, Guy Pearce, Charlize Theron, Idris Elba, a další

 

„Hledání počátku lidského druhu v podání snímku Prometheus nepřináší kýžené odpovědi - jedná se spíše o průměrný hororový snímek.“

 

Režisér Ridley Scott se opět po letech vrátil k příběhu o Vetřelcích, „zrůdných potvorách“, které se vyskytují kdesi v prostorách vesmíru.

Snímek Prometheus se vrací v čase před první díl Vetřelce z roku 1979, ve kterém se proslavila herečka Sigourney Weaverová jako Ripleyová, členka posádky lodi Nostromo.

V novém pokračování vesmírného hororu si zahraje hlavní ženskou roli archeoložky Elisabeth Shawové herečka Noomi Rapaceová. Nezbytného robotického průvodce androida Davida ztvárnil Michael Fassbender.

 

Zápletka

Archeologové Elisabeth Shawová (Noomi Rapaceová) a Charlie Holloway (Logan Marshall-Green) objevují na různých místech tisíce let staré nákresy vzdálené hvězdné soustavy. Oba věří, že se jedná o místo, odkud přišli tvůrci lidí na planetu Zemi.

Podaří se jim přesvědčit stárnoucího zámožného Petera Weylanda (Guy Pearce), aby vypravil vesmírnou loď směrem k oné hvězdné soustavě, kde se nachází planeta podobná Zemi.

Na lodi se plaví dvanáctičlenná posádka, která má vzdálenou planetu prozkoumat, nikdo z nich netuší, co je na odlehlém místě čeká.

 

 

Zajímavosti

Prometheus. (bontonfilm.cz)
Prometheus - "komnata hrůzy". (bontonfilm.cz)

 

Ponurý svět, do kterého se Ridley Scott rozhodl zasadit Promethea, má být podle zápletky svět stvořitelů lidského druhu. Nabízí vhled do vyspělé technologie, kterou ovládají bytosti vysoké postavy podobné lidem. Jejich architektura ovšem připomíná fádní, strojové, lité až pekelné skulptury, což jen velmi těžko navozuje dojem, že se posádka setkává se svými stvořiteli.

Scott to částečně přiznává skrze hlavní postavu Elisabeth Shawové, která říká: „Mýlili jsme se. Dostali jsme se jinam, než jsme mysleli."

V kontextu obrazů božstev západních i východních náboženství se Scottovi „tvůrci“ lidí nebo „architekti“, jak je nazývá, spíše podobají novodobým obrazům „ufonů“, mimozemských tvorů, kteří ovládají vyspělé elektronické technologie. Zatímco božstva ztvárněná lidmi z historie mají éterická vzezření, krásné šaty a nadpřirozené mocnosti, Scottovi „tvůrci“ mají vesmírná plavidla a vyvíjejí nejrůznější „zbraně“, které mají formu živočichů, jež mají pouze dva pudy - množit se a zabíjet.

Za zmínku rozhodně stojí oficiální stránky snímku projectprometheus.com, která představuje detailně všechny technologie Wayland Industries, popis mise Prometheus a další detaily související se snímkem, mnohé z nich ovšem ve filmu neuvidíte. Jedná se tedy o zvláštní bonus, jenž může přispět k pochopení celého snímku.

Jméno Prométheus pochází z řecké mytologie a označuje Titána, který stvořil člověka a přinesl mu proti vůli bohů oheň z hory Olymp, za což byl potrestán samotným vládcem bohů Diem.

 

Hodnocení

Ve snímku Noomi Rapaceová rozhodně zazářila. (bontonfilm.cz)
Ve snímku Noomi Rapaceová rozhodně zazářila. (bontonfilm.cz)

Ve snímku Noomi Rapaceová rozhodně zazářila a skvěle navázala na postavu Ripleyové, ženy s velkou vírou, značnou vůlí přežít a schopností vyprostit se i z těch nejbeznadějnějších situací.

Scott sice snímkem poskytl vysvětlení, odkud se vzali Vetřelci v mezihvězdném prostoru, ale pokud se jedná o filosofický rozměr snímku, víry v Boha stvořitele a bádání vesmírné posádky po původu života, působí v kontextu znalostí lidstva spíše neuspokojivě a nepřesvědčivě.

Co nedokázal nabídnout scénář a dialogy, dohání snímek zvláštními efekty monstrózních rozměrů, detailně vypracované interiéry a digitálně vytvořené exteriéry. Těžko něco vytknout záběrům a vizuální stránce snímku, která je na poměrně vysoké úrovni.

Jako myšlenka mě snímek moc neobohatil, spíš „znechutil“ svojí ponurostí a beznadějí, i když vůle hlavní postavy po přežití a nalezení původu člověka na mě působila doslova strhujícím dojmem. Jako vizuální umění byl snímek velmi dobrý, nicméně vše, co souviselo s mimozemšťany, působilo značně depresivně, nelidsky a strojově, bez jakékoliv nadpozemské krásy nebo obrazů z božského světa. Pojetí setkání se stvořiteli od Ridleyho Scotta mě tedy příliš neoslovilo.

Hodnocení:

Premiéra 7. června 2012, délka 127 miut * ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *
Prometheus. (bontonfilm.cz)
Prometheus - hologram vesmírných prostor. (bontonfilm.cz)
Prometheus. (bontonfilm.cz)
Prometheus - vylodění na vzdálené planetě. (bontonfilm.cz)

 

Kdo byl Prométheus?

Prometeo lleva el fuego a la humanidad, de Heinrich Friedrich Füger (c. 1817). (Public domain)
Prometeo lleva el fuego a la humanidad, de Heinrich Friedrich Füger (c. 1817). (Public domain)

Prométheus je podle řecké mytologie Titán, syn Titána Íapeta a titánky Klymené, stvořitel člověka, kterému přinesl oheň, za což byl potrestán bohem Diem.

Za tento čin Zeus uvalil na Prométhea strašlivý trest. Nechal jej přikovat ke skále v pohoří Kavkaz a čekal, kdy Prométheus začne za svůj čin odprošovat. Prométheus však neodprosil, a tak za ním Zeus poslal orla Ethona, který Prométheovi každý den zobákem vyrval játra z těla. Ta mu pak do druhého dne dorůstala a orel měl po 12 generací co jíst.

Prométheus měl také jasnovidecké schopnosti které zdědil po své matce. Viděl zánik Olympu a všech bohů. Zeus mu slíbil svobodu když mu prozradí věštbu, ale Prométheus odolával.

Po dvanácti generacích Prométhea osvobodil hrdina Héraklés: Orla zastřelil šípem. Prométheus se pak navrátil na Olymp, avšak stále musel mít s sebou skálu, ke které byl přikován, alespoň ve formě prstenu s kamínkem.

 

Čtěte také:

Řecká mytologie: Bájné příběhy starých Řeků

Řecká mytologie: Souboj titánů - od stvoření světa k Perseovi

Řecká mytologie: Souboj titánů - Andromeda a výprava Persea proti Kétó