20120607_dicaprio
Herec Leonardo DiCaprio. (Frazer Harrison/Getty images)

 

Hollywoodský herec Leonardo DiCaprio zahájil boj za zákaz prodeje polévky ze žraločích ploutví v New Yorku.

DiCaprio se obrací na newyorčany s výzvou, aby podpořili návrh zákona, podle kterého by bylo v New Yorku zakázáno držení, prodej a obchodování se žraločími ploutvemi.

Organizace Oceana stojí v čele celého hnutí za ochranu žraloků. Podle jejích internetových stránek „jsou každý rok krutým způsobem jen kvůli svým ploutvím zabity miliony žraloků - zaživa jim jsou odřezány ploutve a zbytek těla je hozen zpět do moře. Tento způsob lovu přitom nedecimuje jen samotné populace žraloků, ale také nepříznivě ovlivňuje celý mořský ekosystém".

DiCaprio byl jedním z hlavních mluvčích hnutí v Kalifornii. V minulém roce například herec napsal dopis adresovaný kalifornskému senátu, ve kterém vyjádřil navrhovanému zákonu na zákaz prodeje žraločích ploutví svou podporu. Zákon byl následně v říjnu schválen.

Herec teď rovněž pomocí svého twitterového účtu vyzývá New York, aby příklad Kalifornie následoval. Pokud zákon bude schválen, bude se jednat o vůbec první podobný právní předpis platící na východním pobřeží USA.