Vládní projekt vede k nucenému vystěhování a demolici vesnic

20120604_vesnican
Kopie zatykače na Čou Chuej-laje. Nahráno uživatelem čínského mikroblogu Weibo. Zatykač uvádí, že jednotlivci nebo pracovní jednotky, kteří přispějí k zatčení, budou odměněni 30 000 RMB (asi 99 000 Kč). (Screenshot z čínského Twitteru)

Číňané již nemají při troufalých zásazích policie, která často zasahuje na příkaz úřadů, jež jednají protiprávně, smysl pro zdrženlivost.

Naopak začínají policii jejich útoky oplácet. Rozzuřený syn jednoho z vesničanů, jehož napadla skupina policistů, najel svým autem do hloučku státních úředníků a policistů, kteří při jeho příjezdu domů bili jeho otce.

K incidentu došlo v jižním městě Čan-ťiang, provincie Kuang-tung, 22. května. Sedm lidí bylo zraněno, tři z nich kriticky, když syn autem vrazil do skupiny útočníků, vystoupil a s nožem v ruce napadl celou skupinu. Jeden z policejních šéfů byl zabit.

 

Popis události

Kolem poledne 22. května přišel zástupce vedoucího Městského výboru Lin Siao-sün společně s několika desítkami dalších úředníků a policistů do domu pana Ču Chuej-laje ve vesnici Tung-šan, metropole Čan-ťiang. Snažili se odstranit ovocné stromy pana Ču, aby vytvořili prostor pro nový výrobní projekt na zpracování železa a oceli. Ču předtím podepsal smlouvu pod značným tlakem úřadů a nakonec souhlasil, že se odstěhuje ze svého rodného domova. Více než 10 000 lidí z osmi vesnic, včetně té pana Ču, bylo požádáno, aby se přemístili.

 

„S tím, jak jsou hněv a rozhořčení veřejnosti tak silné, neodvažuji se ani nosit policejní uniformu, když jdu s klukem po ulici. Pořád synovi říkám: 'Neříkej lidem, že je tatínek policajt,' protože se bojím, že ho to dostane do problémů."policista z policejního oddělení v Pekingu.

20120604_vesnican2
Fotografie studentů protestujících proti rozhodnutí vlády o zrušení místní základní školy v Čan-ťiangu v provincii Kuang-tung v roce 2010, které se objevila na Sina Weibo, čínském Twitteru. Úředníci uzavřeli školu ve snaze přinutit vesničany vystěhovat se z jejich domovů, aby tak připravili cestu k plánovanému projektu výstavby. (Snímek obrazovky z Twitteru Číny)

Ču požádal úředníky o odložení likvidace sadu, dokud v něm ovoce nedozraje, aby je mohl sklidit. Lin odpověděl: „Já tady rozhoduji o všem. Jak můžeš – ty sám - vyhrát nad námi a vládou?" Poté co to dořekl, začali spolu muži fyzicky bojovat. Někteří z dalších úředníků a policistů rychle přispěchali Linovi na pomoc a začali bít pana Ču.

„Když se syn pana Ču vrácel domů ve svém voze a viděl, jak bijí jeho otce, namířil svůj vůz přímo do hloučku úředníků. Pak vytáhl nůž a pobodal je. Sedm úředníků bylo zraněno," řekl očitý svědek a soused z vesnice pana Ču.

Podle pana Ču byli tři úředníci kriticky zraněni, Teng Wej-ťiang, zástupce vedoucí týmu pro právo a pořádek z místního úřadu veřejné bezpečnosti, byl zraněn smrtelně.

„Nechtěli říci, že někdo oficiálně zemřel, a vydaný zatýkací rozkaz nenesl žádná oficiální razítka," řekl Ču.

Jeho syn, Ču Pchej-žen a jeho žena, byli zatčeni. Samotný pan Ču je na útěku. Ču Pchej-žen byl podle vesničanů násilně zbit.

Vystěhovávání obyvatel města Tung-šan probíhá již od roku 2008. Místní úřady využívaly různá opatření, aby donutily vesničany odejít z jejich domovů. Často zastavovaly elektřinu a zavíraly vodovodní potrubí. Nejvíce pozornosti přitáhla žádost, kterou poslaly místní základní škole, aby přerušila provoz, kdy v roce 2010 donutily celkem 300 žáků odejít ze třídy na více než měsíc.

Vesničané dotazovaní Velkou Epochou uvádějí, že celkem 49 rodin odmítlo podepsat dohodu o přesídlení. Těm, kteří to udělali, nebylo slíbené odškodnění vyplaceno v plné výši.

Podle různých blogů na Sina Weibo (obdoba Twitteru) 13. května 2011 více než 500 lidí z policejního úřadu a řízení výboru násilně zničilo některé z domů vesničanů. V rozhořčení zapálili vesničané v obci pana Ču čtyři policejní auta.

Podobné epizody, kdy došlo k zabití vládních úředníků, se v poslední době objevují poměrně často.

 

Čtěte také:

Čínu vyčerpávají neustálé represe obyvatelstva a potlačování protestů

V Číně propuká 500 protestů denně, varuje stranický expert

Čína: Protesty v šesti provinciích potlačeny násilím

Názory: Záleží na systému nebo na morálce těch, kteří systém spravují?

Bývalí komunističní představitelé v čínském městě Wu-kchan zatčeni a vyslýcháni

Čína: První měsíc v roce proběhl ve znamení protestů tisíců obyvatel

Fenomén vesnice Wu-kchan – jak Číňané přebírají zemi do vlastních rukou