20120603_mendel
Gregor Johann Mendel. (Wikimedia Commons)

Od narození Gregora Johanna Mendela uběhne v letošním roce dlouhých 190 let. Brněnské Augustiniánské opatství na Mendlově náměstí v Brně si pro tuto zvláštní příležitost připravilo bohatý kulturní program, který připomněl slavnou osobnost a zároveň i  zakladatele klasické genetiky Gregora Johanna Mendela v jiném světle než ze školních učebnic.

V areálu opatství byly představeny dosud nevídané vědcovy artefakty, které měla možnost široká veřejnost vidět vůbec poprvé. K vidění byly například originální Mendelovy navrácené rukopisy nebo jeho historický dalekohled.
 

Koncerty, výstavy a mše na počest slavného rodáka

Nedělní „Mendelovský“ den odstartovala v devět hodin ráno bohoslužba na poděkování za dar života G. J. Mendela. Mši svatou v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie celebroval opat Lukáš Martinec. Kromě Mendelova života a originálního vědcova rukopisu  se mohli návštěvníci opatství seznámit i se spisy Mikuláše Koperníka nebo na vlastní oči mohli spatřit historický varhanní stůl neméně slavného Mendelova současníka Leoše Janáčka, který byl vystaven v bazilice v kapli Pražského Jezulátka.
 
Od dvou hodin odpoledne probíhala v areálu opatství komentovaná pozorování slunce a slunečních skvrn pod garancí Hvězdárny a planetária Brno. Zájemci si mohli prohlédnout historický Mendelův dalekohled nebo se projít v zahradách, kde slavný genetik žil a pracoval.
 
Závěr mendelovského dne patřil varhanním koncertům. Od tří a čtyř hodin zazněly brněnskou bazilikou varhanní koncerty varhanic Alžběty Bočkové a Dany Zelenkové. O hodinu později posluchači mohli slyšet unikátní koncert obou umělkyň jak na historické, tak i na novodobé varhany přímo v bazilice.