Císař Jao (2 356 – 2 255 p.n.l.), (Ilustrace Yeuan Fang/The Epoch Times)
Císař Jao (2 356 – 2 255 p.n.l.), (Ilustrace Yeuan Fang/The Epoch Times)

 

Císař Jao (2 356 – 2 255 p. n. l.) byl jedním z pozdějších potomků Žlutého císaře. Vypráví se o něm jeden velmi známý příběh:

Jednou se císař Jao se svými ministry vydali na cestu po svém kraji, aby se podívali, jak se lidem daří. Během cesty se zastavili v malém městečku. U silnice viděli, jak stráže spoutávají muže. Císař Jao se stráží zeptal: „Jakého zločinu se tento muž dopustil?“

„Kradl jídlo,“ odpověděl strážný.

„Proč jsi kradl jídlo?“ ptal se císař zadrženého muže. „Pro velké sucho nemáme žádné jídlo,“ odpověděl muž. Když to císař uslyšel, požádal strážné, aby jej spoutali také, protože byl zodpovědný za to, že onen muž musel krást.

Strážní i ministři okamžitě před císařem poklekli. Jeden z ministrů se snažil císaři jeho rozhodnutí vymluvit: „Ta krádež se stala v důsledku sucha, s vámi to nemá nic společného.“

Císař Jao odpověděl: „Bylo mou zodpovědností pomoci lidem, aby byli na sucha připraveni. Bylo mou zodpovědností naučit je chovat se v takových situacích, a pak by nemuseli krást z hladu. Jak můžeš říct, že to se mnou nemá co dělat?“

Císař Jao pak přikázal svým ministrům, aby jej postavili vedle zloděje. Lidé z celé oblasti se přišli podívat, jak tam spoutaný císař stojí, a mnozí byli pohnuti k slzám. Několik mužů přišlo před císaře, padli na kolena a přiznali se ke zločinům, které spáchali v minulosti. Také řekli, že jsou připraveni přijmout za své činy trest.

Když se císař Jao vrátil do paláce, vysvětlil svým úředníkům: „Když mají lidé ve svých životech těžkosti, nemohu za to vinit přírodní pohromy. Člověk se musí dívat dovnitř. Nemohu vinit lidi, když už nemohou unést své těžkosti. Měl bych přemýšlet o tom, jak jsem řídil zemi a v jakých věcech jsem udělal chybu.“

Císařův zájem o své poddané mu přinesl jejich obrovský respekt. Žil jednoduchým životem a jako svou nejvyšší prioritu si postavil blahobyt svých lidí. Vždy, když narazil na problémy, podíval se nejdříve dovnitř na své chyby.

Lidé císaře Jaa milovali. Během jeho vlády se žilo lidem lépe a lépe.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Žlutý císař, praotec čínské civilizace

Příběhy z Číny: Příkladný císař Šun

Opožděn na cestě ze S'-čchuanu - poezie z dynastie Tchang

Konfucius – největší mudrc a učitel v čínské historii