Seriál zázraků čaje (část I. z V)

 

Praxe pití čaje má v Číně několikatisíciletou tradici

Čajové lístky se vyvíjely spolu s čínskou civilizací a staly se důležitým symbolem čínské kultury. (Lilly Wang/The Epoch Times)
Čajové lístky se vyvíjely spolu s čínskou civilizací a staly se důležitým symbolem čínské kultury. (Lilly Wang/The Epoch Times)

Dle Klasické knihy o čaji, napsané čajovým mistrem Lu Jü z dynastie Tchang, má zvyklost pití čaje původ u legendární historické postavy Šen-nunga, který sám na sobě vyzkoušel tisíce druhů bylin.

Legenda říká, že „Božský pěstitel“ Šen-nung zkoušel různé bylinky a každý den narazil na dvaasedmdesát toxických látek. Před jedy ho ale chránilo žvýkaní čajových lístků.

Aby Šen-nung pomohl lidem vyléčit se z nemocí, vydával se do hor a odlehlých oblastí, kde neustále sbíral a zkoušel všechny možné druhy rostlin. Dokázal tak odhalit různé funkce každé bylinky.

Jednoho dne zkoušel Šen-nung nějakou jedovatou bylinu. Okamžitě mu vyprahl jazyk a měl pocit, jak kdyby měl v ústech bavlník. Rozhodl se tedy pro chvilku odpočinku a sedl si pod velký strom. Najednou k němu vítr přivál několik lesklých tmavě zelených listů.

Intuitivně si je dal do úst a začal žvýkat. K jeho překvapení začaly listy vydávat aromatickou vůni a spolu se slinami „osvobodily“ jeho jazyk. Náhle byl plný elánu a všechno jeho nepohodlí zmizelo.

 

Rozvoj čaje

Praxe pití čaje má v Číně několikatisíciletou tradici. Klasická kniha o čaji se zmiňuje o tom, že zvyklost pití čaje vznikla poté, co jej Šen-nung objevil.

Během dynastie Čou (1046–256 před n. l.) byl čaj využívaný hlavně jako druh obětního daru, a to do roku 771 před n. l.. Později, v letech 770–476 před n. l., se čerstvé čajové lístky používaly jako zelenina. Poté, co vypukly války v období Válčících států (470-221 před n. l.), se čaj používal jako lék.

Ani ne o 400 let později (za dynastií Čchin a Chan) byl čaj „zahrnutý“ mezi vzácné nápoje prokazující zdvořilost a pohostinnost.

Při nástupu dynastie Tchang (618-907 n. l.) byl čaj už veřejnou záležitostí a neustále se vyvíjel - od svého lékařského použití až ke každodennímu pití. Praktiky a obyčeje pití čaje se formovaly jak u šlechty, tak mezi běžnými lidmi.

Mnoho známých literátů dynastií Tchang a Sung zbožňovalo pití čaje a patřičně to dávali najevo i ve svých skvostných dílech. „Nabídnout hostům čaj“ se stalo v Číně zvykem při vítání návštěv. Tento obyčej názorně ukazuje důležitou roli čaje v tradiční čínské etiketě.

Dnes je čaj už neoddělitelnou součástí čínské kultury.

 

 

 

Čtěte také:

Seriál zázraků čaje V - Čajové soupravy

Seriál zázraků čaje IV - Deset předností čaje

Seriál zázraků čaje III – Klasická kniha o čaji

Seriál zázraků čaje II. - Čajový Mistr Lu Jü