Čínský rybář ukazuje bohatý úlovek, zatímco spotřebitelům dělá hlavu možná kontaminace vody.  (STR/AFP/Getty Images)
Čínský rybář ukazuje bohatý úlovek, zatímco spotřebitelům dělá hlavu možná kontaminace vody.  (STR/AFP/Getty Images)

Čínský internet zachvátila panika poté, co pekingský ekolog na svém blogu napsal, že voda, kterou lidé pijí z kohoutků, je kontaminována antikoncepčními složkami. I když se úřady snaží celou věc bagatelizovat, spotřebitelé jsou i nadále plni obav.

Liang-ťie Tung je bývalý výzkumný pracovník molekulárních biověd a bioinženýrství na Havajské univerzitě. Šestnáctého května na svém blogu uvedl, že Čína má nejvyšší spotřebu antikoncepčních pilulek. Nepoužívají je totiž jen lidé, ale i rybáři při chovu ryb a vodních živočichů. Tung v článku hovoří o průzkumu kvality vody, který proběhl v letošním roce na šesti největších čínských řekách. Podle něj je oblast s nejvyšší estrogenní činností ústí řeky Jang-c'-ťiang.

Ve srovnání s údaji z Německa, Řecka, Portugalska, Spojených států, Austrálie a Jižní Koreje je na tom Čína nejhůře, co se týče antikoncepčních látek ve vodě. „Estrogenní aktivita byla v Číně zjištěna ve výtocích z čistíren odpadních vod, což má za následek zvýšené riziko pro zdraví lidí. Pokud se tyto složky dostanou do okolního prostředí, mohou způsobit reprodukční dysfunkci u samečků volně žijících zvířat," píše se v článku.

Článek se rychle dostal do povědomí internetové veřejnosti v Číně a u některých uživatelů vyústil v obavy, že by se mohli stát po konzumaci pitné vody neplodnými. Odborný časopis Chemosphere v roce 2006 napsal, že estrogenní složky mohou negativně ovlivnit jak živočichy, tak i lidi.

Čínská média nicméně rychle přispěchala, aby Tungova zjištění vyvrátila. List Modern Express citoval náměstka ředitele gynekologického a porodního oddělení nemocnice Čung-ta při Jihovýchodní univerzitě, který prohlásil, že úroveň škodlivých estrogenních látek v pitné vodě je tak zanedbatelná, že tam žádný antikoncepční účinek není.

Stejný deník zároveň uvedl názor odborníka na životní prostředí z Univerzity Nan-ťing, který se vyjádřil, že současné metody čištění vody nejsou schopny nové škodliviny typu estrogenních látek zachytit. To potvrzuje i článek z odborného časopisu Journal of Environmental Science, který říká, že tradiční procesy čištění vod nedokáží estrogeny z vody dostatečně vyřadit.

Blogger s přezdívkou Fan Siao-ming satiricky okomentoval smutnou každodenní realitu nebezpečných potravin v Číně: „Ráno vstanu, koupím si koblih usmažený na odpadním oleji a hrnek mléka s melaminem. Na oběd si dám vepřové obsahující clenbuterol s pažitkou plnou pesticidů. Po práci si zajdu koupit rybu, kterou krmili antikoncepčními chemikáliemi a v noci si dám sklenku koly s chlórem. Přesto ale jako zázrakem žiji, možná díky tomu, že když mi není dobře, spolknu pár jedovatých léků. Říkám si, kdy ze mě bude Superman!"

Čtěte také:

Testy ukázaly, že čínský čaj obsahuje jedovaté pesticidy (video)

Čína: Velké sucho v provincii Jün-nan trvá již několik let, zasáhlo zemědělce i průmysl