Toto je druhá část čtyřdílné série. První část naleznete zde.

 

Podle starého přesvědčení by mělo být pět chutí vyvážených

20120523_civilizace
Staří Číňané zdůrazňovali konzumaci široké palety zrnin a luštěnin. Například hovořili o zahrnutí „pěti zrnin“ do jídelníčku člověka. (Photos.com)

Lidé dřív věřili, že pět prvků kovu, dřeva, vody, ohně a země tvoří veškerou hmotu ve vesmíru, a to včetně našeho fyzického těla.

Podle starého přesvědčení by mělo být pět chutí vyvážených a člověk by se neměl připoutat ani k jedné z nich. Pět zrnin poskytuje hlavní výživné látky. Pět druhů dobytka přináší užitek, zatímco pět druhů ovoce lidem pomáhá a pět druhů zeleniny doplňuje stravu.

Co tohle všechno znamená? To, že tělo potřebuje vyváženou stravu, aniž by se člověk přikláněl k jednomu určitému jídlu. Pokud není pět chutí vyvážených, povede to k některým onemocněním.

Když jíte moc slaných pokrmů, zablokuje se tep a změní se vám pokožka. Jíte-li příliš mnoho hořkého jídla, vypadnou vám vlasy a začne chřadnout kůže. Tomu, kdo jí přespříliš ostrého jídla, vystoupnou šlachy a zakrní mu ruce. Pokud jíte moc kyselého jídla, ochabnou vám svaly a zblednou rty. Lidé, kteří to přehánějí se sladkými pochutinami, zažijí bolesti v kostech a ztrátu vlasů.

Dnes se zdůrazňuje vyvážená strava, ovšem jídlo, které přijímáme, je již nevyvážené samo o sobě. Staří Egypťané například mluvili o pěti zrninách: obilí, čiroku, prosu, rýži a fazolích. Kolik lidí dnes těchto pět zrnin konzumuje? Pět chutí, o kterých se dřív hovořilo, je ve skutečnosti základní koncept staré nutriční vědy. Její pojmy jsou daleko širší než pojmy dnešní nutriční vědy.

Moderní nutriční věda má za to, že existuje přes dvacet nutričních prvků, mnohé vitamíny, stopové prvky, protein, vápník, fosfát atd. Tato věda hovoří o neznámých nutričních prvcích jako o neznámých faktorech. Existuje celá řada neznámých nutričních faktorů. Věří se, že mnohé fyzické symptomy jsou způsobeny nevyváženým stravováním. Pouhé nahrazování chybějících prvků výživnými látkami, jako vápník, zinek apod. tyto symptomy nevyléčí.

Složení životů ve vesmíru je ve skutečnosti velmi složité a ne tak prosté, jak se domnívá moderní věda. Lidé ve starověku věřili, že lidské tělo tvoří vesmír. Z makroskopického hlediska můžeme lidskému tělu porozumět a přistupovat k němu na základě principů jinu a jangu a pěti prvků. Fyzické jevy našeho těla lze vysvětlit na základě pohybů čchi, krve a energetických drah, stejně jako vzájemným působením pěti prvků a rovnováhou jinu a jangu.

Léčba starých Číňanů se nezaměřovala na povrchové jevy, nýbrž na mechanizmy na hlubší úrovni lidského těla, a to je opravdu vědecké. Moderní lékařská věda ví, že lidské tělo je velmi složitý systém, ale studuje jen povrch a související jevy. Její pochopení lidského těla je oddělené a povrchní. Rovněž metody léčby jsou velmi přímé a plytké. Protože se soustředí na povrch, účinky jsou snadno viditelné a lidé je tudíž mohou snadno přijmout. Nedokáže však vyléčit kořen a příčinu nemoci.

V dnešní době se vše zaměřuje na produktivitu a výkonnost. V zemědělství máme mnoho křížených plodin a hospodářských zvířat, jejichž životní cyklus je obvykle krátký, přičemž rostou velmi rychle. Jak plodiny, tak hospodářská zvířata se produkují v masovém měřítku. Na základě tradičních pohledů takové plodiny ani dobytek nemají dost času načerpat dostatek esence nebes a zemì. Když provedete analýzu jejich proteinu a energetických hodnot, možná zjistíte, že nejsou nízké, ale všechny mají nevyvážených „pět chutí“. Když lidé takové potraviny jedí, budou mít sami nerovnováhu v „pěti chutích“.

Lidé často říkají, že kuřata z volného výběru jsou chutnější a bohatší na živiny. Průmyslově vyráběné plodiny a zemědělská zvířata jsou všechny zdeformované. Na základě principu „vzájemného vytváření a vzájemného potlačování“ musí se zrychleným růstem dojít ke zhoršení jiných vlastností, jako množství a kvalita živin. Nutriční úroveň a celková hodnota takového pokrmu se nikdy nemùže vyrovnat přírodní vyprodukované potravině. Jak cyklus masové produkce pokračuje dále, rozdíly se budou jen zvětšovat. Podobné je to i u ženšenu. Uměle pěstovaný se nikdy nemůže srovnávat s tím přírodním.

Pokud budou lidé i nadále jíst uměle vyrobené jídlo, jaké budou následky?


Převzato z Pure Insight.


Čtěte třetí díl.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci (část I.)

Zdravý životní styl - jaké máme dnes zlozvyky a jak na ně

Čínská medicína: Tipy pro každodenní stravování

Trvalé principy čínské medicíny

Pět prvků a lidské tělo

Pět prvků, pět pilířů čínské medicíny - část první

Pět prvků, pět pilířů čínské medicíny - část druhá

Čínská medicína