20120522_ambasada
Plyšáky před čínskou ambasádou, které měli čínským úřadům vzkázat, aby vrátili čínským dětem jejich vězněné rodiče. (televize NTD)

Amnesty International požaduje svobodu pro vězněnou Čchen Čen-pching. Uspořádala happening před čínským velvyslanectvím v Praze, kterého se zúčastnila i dcera paní Čchen a také písničkář Pepa Nos.

„Ta dáma reprezentuje vlastně příběhy stovek nebo tisíců dalších lidí, kteří jsou v Číně vězněni za praktikování duchovního cvičení Falun Gong, což je svobodný projev víry každého občana, a je to něco, za co by podle Amnesty International neměl být nikdo vězněn, natož ve vězení mučen, což se děje právě Čchen Čen-pching,“ uvedla Gabriela Bártová z Amnesty International.

I přes vyhrůžky čínského režimu dcera vězněné Čchen Čen-pching usiluje o záchranu své matky již od roku 2008, kdy opustila Čínu a emigrovala do Finska.

„Moje máma odporovala perzekuci držením hladovky. Policisté ji ale mučili metodou násilného krmení. Asi deset policistů to provádělo, sedli si na ni a poté jí násilně otevřeli ústa. Následkem toho její zuby již nejsou pevné a může přijímat pouze tekutou stravu,“ řekla Ťin Čao-jü, dcera pan Čen.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Happening podpořil písničkář Pepa Nos, který čínský režim považuje za hrozbu: „To, co stojí tady, to představuje nejvražednější, dlouhodobě nejvražednější režim nejenom u nás v České republice, ale všude na světě, a hlavně v Číně. Čili, veškerý místo oficiální Čínský lidový republiky představuje největší ohrožení celýho světa, protože odtud pramení naprostý porušování práva na život... Všude, kam se dostala jejich komunistická noha, Kambodža, Nepál, světlá stezka Maova a tak dále, všude jsou hory mrtvol.“

Amnesty International happeningem ukončila sérii veřejných akcí, kterými demonstrovala, jak čínský režim perzekucí Falun Gongu rozbíjí rodiny.

„Tím, že zatýká praktikující Falun Gongu, z nichž velká část jsou ženy..... Velmi často malé děti přicházejí o rodiče takovým způsobem, a proto tady máme plyšáky, protože bychom chtěli čínským úřadům vzkázat, aby ty plyšáky si klidně nechali, ale vrátili čínským dětem jejich rodiče,“ říká Bártová.

Čínská ambasáda však plyšáky i dopisy za propuštění Čchen Čen-pching odmítla přijmout.

 

Čtěte také:

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)