20120521_bolsoj
Ledový dóm Bolšoj ve výstavbě. (FABRICE COFFRINI/AFP)

 

Zatímco se momentálně pohled sportovních fanoušků upíná na každým dnem se blížící letní olympijské hry v Londýně, z východního protipólu k nám zafoukal příznivý vítr... Řeč je o ledním hokeji a zimní olympiádě v ruském Soči, do které zbývá ještě více než 600 dní. Už to víme najisto - hokejové reprezentace Česka a Slovenska mají účast na šampionátu zajištěnou.

Olympijský hokejový turnaj odehraje dvanáct národních týmů. Z toho devět týmů má zajištěný přímý postup. Jde o prvních devět mužstev ve světovém řebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Mezi tuto elitní skupinu se po letošním Mistrovství světa dostalo i Slovensko, když si ziskem stříbrných medailí polepšilo o čtyři místa v žebříčku IIHF – z desátého na šesté. Český tým se tolik obávat nemusel, protože v elitní devítce okupoval minulý rok páté místo. Nicméně, naši hoši zabojovali i letos a bronzovým kovem si dokonce přilepšili o dvě pozice – momentálně jsou na třetím místě.

Dvanáct olympijských týmů je rozděleno do tří skupin a v každé skupině je tedy ještě jedno volné místo pro vítěze kvalifikace, o které se 7-10 února 2013 popere dalších dvanáct týmů (10.-18. ze světového řebříčku IIHF + 3 pre-kvalifikanti). Česko je ve skupině C spolu se Švédskem a Švýcarskem. Slovensko vyfasovalo Rusko a USA.

Skupiny tedy vypadají následovně*:

Skupina A: Rusko (1), Slovensko (6), USA (7), Kvalifikant 3
Skupina B: Finsko (2), Kanada (5), Norsko (8), Kvalifikant 2
Skupina C: Česko (3), Švédsko (4), Švýcarsko (9), Kvalifikant 1


Poté, co v základních skupinách odehraje zápas každý s každým, postoupí do čtvrtfinále dvě nejlepší mužstva ze skupiny. Další dva postupující týmy jdou  ze třetího místa ve skupině - t.j. dva ze tří, jež dosáhli nejvyššího počtu bodů. Pak už se hraje klasickým play-off.


Zápasy se budou hrát v nově stavěných halách „Šajba“ aréně a ledovém dómu “Bolšoj”, které jsou od sebe vzdáleny jen 300 metrů.

* číslo v závorce odpovídá  momentálnímu umístění v žebříčku IIHF.