20120510_kniha

Svojí novou knihou, dějinami Československa, ohromila Madeleine Albrightová v zámoří. Pražská zima se stala třetí v žebříčku bestselerů The New York Times.

Pražská zima, novinka z pera Madeleine Albrightové, v zámoří boduje. Osobní vzpomínky známé političky na léta 1937-1948 v Československu sbírají nejen jednu pozitivní recenzi za druhou, ale umístily se na třetím místě žebříčku bestselerů The New York Times minulého týdne. Jedná se zatím o autorčin nejúspěšnější titul.

Pražskou zimu vydá na podzim 2012 nakladatelství Argo ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla v překladu Tomáše Vrby. Madeleine Albrightová přislíbila účast na křtu české verze své knihy.

Madeleine Albrightová se narodila v Praze (*1937) na Smíchově v židovské rodině, které se počátkem války podařilo uprchnout do Londýna. Její prarodiče a část příbuzných podlehli holocaustu. 

 


 

Hodnocení

„Albrightová přichází s fascinujícím svědectvím o mnoha tragédiích, které potkaly Československo, ale také o nezměrné odvaze těch Čechů, kteří se okolnostem postavili a snažili se po válce zachovat jedinou přežívající demokracii ve střední Evropě. Slouží jí ke cti, že nikdy neztrácí ze zřetele neobyčejnou cestu vlastní rodiny do bezpečí v Americe, a nezapomíná, že svým rodičům vděčí za ohromující příběh vlastního úspěchu a za přínos, který pro nás všechny znamenala její práce na pozici ministryně zahraničí a její zkušenost a povědomí o tom, jak strašné důsledky může mít pro malou zemi, když překáží ambicím a zájmům větších mocností.

Tuto její citlivost bohatě dokládá kniha, která není jen příběhem její rodiny – hrdým a dojemným – ale brilantním a vrstevnatým shrnutím toho, jak po první světové válce vyrostlo Československo na těch nejidealističtějších základech, jak bylo zrazeno a opuštěno těmi, kdo ho vytvořili, bylo bezmála zničeno – poprvé Němci, podruhé Rusy – a jak pak vstalo jako Fénix z popela a stalo se příkladem demokracie, který by si měly dobře prostudovat ostatní země střední a východní Evropy a napodobit jej – i když se bohužel zdá, že to bude stejně málo pravděpodobné jako ve třicátých letech. Pražská zima je naprosto strhující a inspirativní čtení.“

・ The Daily Beast

 

„…uhrančivá nová kniha. Albrightová výtečně analyzuje tehdejší diplomatické možnosti a historická dilemata.“

・ Boston Globe

 

„Albrightová propojila detailně nastudované dějiny druhé světové války v Československu s pohnutou rodinnou historií.“

・ The Daily

 

Více na:  www.argo.cz