Mao Jü-š'  obdržel letošní Cenu Miltona Friedmana za propagaci svobody

20120509_ekonom2
Mao Jü-š' se svou vnučkou (nalevo) přebírá 4. května Cenu Miltona Friedmana za propagaci svobody (Lisa Fan/The Epoch Times)

 

Čínský ekonom Mao Jü-š' (v pinyinu Mao Yushi), který dlouhá léta bojuje za volný trh v Číně, převzal 4. května uznání za svou celoživotní práci v podobě Ceny Miltona Friedmana za propagaci svobody. Cena se uděluje jednou za dva roky jedincům, kteří přispěli k myšlenkám volného trhu. Ocenění společně s odměnou 250 tisíc dolarů mu udělila organizace Cato Institute se sídlem v americkém Washingtonu.

Mao Jü-š', který se narodil v roce 1929 do rodiny intelektuálů, byl v roce 1957 označen komunistickým režimem v Číně za „pravičáka“ a jako takový byl poslán na těžké práce na venkov, kde se musel živit kobylkami, aby přežil. V sedmdesátých letech se dal na studia ekonomie a od té doby volá po osobní svobodě obyvatel,  volném trhu a ukončení komunistické vlády, která vykořisťuje veškeré zdroje státu. V roce 1994 založil v Pekingu nezávislý ústav Unirule Institute of Economics.

Je to učitel ctnosti,“ řekl o něm Tom Palmer z Catovy univerzity, který mu cenu předával, a dodal: „Je jedním z velkých čínských patriotů a skutečných průkopníků.“  Mao Jü-š' byl podle Palmera v Číně  „pronásledován, vězněn, ponižován, veřejně ostouzen a bylo mu vyhrožováno smrtí“. 

O poprask se při slavnostním obřadu postaral jeden z Maových ideologických nepřátel, který vtrhl do sálu, čínsky něco vykřikoval a v ruce držel cedule obviňující ekonoma, že je „přisluhovačem USA“ a že „slouží bohatým Američanům“. Stejná obvinění si musel Mao Jü-š' vyslechnout i ve svém mládí, v době kulturní revoluce.

I když je Mao Jü-š' v Číně úřady víceméně tolerován, panovaly obavy, zda dostane povolení ze země vycestovat, aby si ocenění převzal. Když byl koncem března vyhlášen jako vítěz, byly zprávy o jeho vítězství z bloggerských účtů na Sina Weibo vymazány. Do Spojených států se však nakonec dostal a při přebírání ceny prohlásil: „Přináším vám své pokorné pozdravy z Číny a děkuji Catovu ústavu za desítky let neocenitelné podpory a vedení na dlouhé cestě Číny ke svobodě.“ Také uvedl, že finanční odměnu plánuje darovat.

Mao je s komunistickými kádry a cenzory dobře obeznámen a ani na pódiu si neodpustil několik trefných poznámek na úkor režimu, jako: „Práva jedince nepochází ze štědrosti státu“ nebo „Plody společnosti nejsou výsadou pouze několika mocných a privilegovaných.

James A. Doran z Catovy univerzity uvedl, že Čínu nyní čekají důležité ekonomické reformy. Předně by se měla komunistická strana vzdát všech podílů ve státních firmách, zrušit systém finanční represe, který převádí peníze z domácností ke státním úředníkům, a zprivatizovat banky.

Nechtějí to udělat. Když nebudou kontrolovat ekonomiku, ztratí politickou moc, protože už nebudou mít na rozdávání žádné výhody.  Tím si udržují politickou moc,“ vysvětlil Doran.

Ve svých textech Mao Jü-š'  propaguje myšlenky tržních reforem, dodržování právního řádu a ve své podstatě podemílá „vůdčí úlohu“ komunistické strany v Číně. „[Mao Jü-š'] chce  omezit moc vlády, a to je pro komunistickou stranu očividný problém. Dokážu si představit, že má v ČKS spoustu nepřátel, ale také přátel,“ popsal situaci předního ekonoma Doran.

small_United_Kingdom

Čtěte také:

Jak funguje Čínská komunistická strana – Přehled pro začátečníky II.

Čína na podzim oznámí přechod k demokracii, tvrdí zdroj z Pekingu

Virtuální realita čínského policisty, část I. - Rande naslepo

Hackeři napadli další webové stránky komunistické strany v Číně

Číňania dodali nevyhovujúcu oceľ na tranzit zemného plynu v Záhorí, zistila to až kontrolná analýza