20120506_divadlo
Komedie Tři v tom v brněnském Městském divadle. (mdb.cz)

Žánr:  komedie dell´arte

Autor: Jaroslav Vostrý

Režie: Antonín Procházka

Hudba: Nino Rota

Hrají: Zdeněk Junák, Hana Holišová, Hana Kováříková, Tereza Martinková, Petr Štěpán, Jiří Mach, Michal Isteník, Jakub Przebinda, Milan Němec, Jakub Uličník, Zdeněk Bureš.

 

„Jako autor se komediím věnuji přes dvacet let, jako herec ještě déle a dodnes nedovedu přesně říct, čemu se lidé budou smát. Nějaký univerzální recept na komedii by asi neznal ani Charlie Chaplin.“ - Antonín Procházka

 

Komedie dell´arte podle Vostrého

Brněnské Městské divadlo si na konec měsíce dubna připravilo premiéru komedie Tři v tom z pera slavného dramatika Jaroslava Vostrého. Jaroslav Vostrý napsal tuto komedii před více než třiceti lety, tehdy ještě pro Činoherní klub. V té době však Vostrý patřil k zakázaným autorům, a tak zůstal pod jeho jeho hrou nakonec podepsaný Jiří Menzel, který hru režíroval. Ztřeštěná komedie o třech mladých dívkách, které se dostanou ve stejnou dobu do jiného stavu, a to ještě před svatbou, nabízí spousty nečekaných, ale i očekávaných zvratů, prekérních situací i řešení hodných komediálního žánru.

 

Tři v tom – jak z toho ven...

Ubaldo má dvě dcery na vdávání – Lucindu a Ardelii. Vychytralé dcerky svého otce pěkně využívají a život mu rozhodně neusnadňují. Svoje mládence si dívky již našly, a co je horší, otěhotněly s nimi ještě před svatbou. Proto se  toto tajemství snaží udržet pod pokličkou, co nejdéle to půjde, což přivádí je i jejich milé do značně komplikovaných situací. Ubaldo však nelení a dcery chce provdat dřív, než mu zbudou na ocet. Nápadníků je však poněkud více než potencionálních nevěst – kromě zmíněných mladíků Ottavia a Horatia přichází do úvahy lakomec Pandolfo (otec Horatia) nebo náfuka Capitano se sluhou Colou. Ve hře  figuruje také Zanni (Horatiův sluha a milý služebné Colombiny, která je rovněž těhotná) nebo sluha Cola, platonicky zamilovaný do Colombiny. Jak jen tohle může dopadnout?

 

Vtip, nadsázka, pestrobarevná show...

Tři v tom - jedna z nejpopulárnějších komedií  dell´arte v Čechách se v Činoherním klubu hrála bezmála deset let. Zazářili zde herci a herečky slavných hereckých jmen, jako Čepek, Hrušínský, Kodet, Šafránková nebo Abrhám. Režisér Procházka hostuje v Městském divadle Brno vůbec poprvé. Brněnská podoba nabízí sérii zralého herectví, pestrobarevných kostýmů a vtipu.

Scéna Martina Černého je stabilní, neměnná, a přitom prostorná. Diváka uvádí do slunné Itálie se vším všudy – s vyhlídkou na moře, s typickou italskou ulicí i architekturou. Prostor je přímo stvořený pro různá lehce akrobatická čísla, šaškovská vystoupení nebo milenecké výstupy na balkoně i zemi. Práská se tu dveřmi, okny, leze se tu po balkóně – což ještě více podporuje rozpumpované emoce příběhu.  Dobrou práci odvádí i kašna, ze které někdy teče a někdy zase neteče voda. Otázkou je, zdali to tak má být...

Kostýmy Lucie Loosové nabízí barevnou koláž střihů i detailů. Postavy v nich jsou doslova nepřehlédnutelné, což dobře kontrastuje se světlou scénou. Pastelové barvy šatů civilních i divokých a bizarních převleků jsou výbornou živnou půdou pro komediální podhoubí. Pozorný divák může sledovat propracovanost nejrůznějších detailů na kostýmech (komiksová podšívka, srdce na podšívce kabátu, různobarevné střevíce,...). Působivá hudba Nino Rota z filmu Amarcord efektně dokresluje celkový dojem.

 

Divoká party po „italsku“

Hra stojí na komediálním umění účinkujících herců. Trio správně popleteného Ubalda (Zdeněk Junák) s nafoukaným Capitanem (Milan Němec) a vychytralý Pandolfo (Petr Štěpán) tvoří dobrý základ  pro „mladší“ kolegy – milence, kteří jsou nuceni čelit jejich nástrahám. Zamilovaní pánové Horatio (Jiří Mach), Ottavio (Jakub Przebinda) nebo Zanni (Michal Isteník) jsou zároveň mistři převleků. Bravurně střídají obleky i pocity. Nejvíce se to asi daří komediantovi Isteníkovi, který groteskně pracuje s vejcem, které jednou jí, podruhé vytahuje nečekaně z úst. Obdobně komediálně  působí i sluha Cola v podání Jakuba Uličníka. Jak se zdá, tito dva „malí“ muži srší neobyčejným komediálním talentem. Živelné dámy v požehnaném stavu  (Tereza Martinková, Hana Kováříková a Hana Holišová se nedají zastrašit a umně pánům sekundují.

Komedie Tři v tom patří mezi odpočinkové představení. Pobaví vás lehkostí humoru, vtipnými pasážemi, gagy, i humornými situacemi. Pouze bych inscenaci nedoporučovala jako hru pro malé děti, kterých bylo na premiéře požehnaně, skrze některé milenecké scény, které děti nemusejí správně chápat.