20120505_cernobyl
Pripjať - černobylská zakázaná zóna 3 km od elektrárny, kde se pořádají výlety.  (televize NTD)

Zatímco svět zvažuje, zda by jaderná energie měla existovat, či ne, v ukrajinském Černobylu zaznamenávají rostoucí zájem turistů.

Ke katastrofálnímu výbuchu v atomové elektrárně Černobyl došlo 26. dubna 1986 ve městě Pripjať. V loňském roce se do zakázané zóny v Černobylu přijelo podívat devět tisíc lidí z 80 zemí.

„Domnívám se, že tyto výlety hrají velmi důležitou roli při zvyšování veřejného povědomí. Návštěvníci oblasti si mohou na vlastní oči prohlédnout atomová zařízení, ale také se naučit, jak se vypořádat s následky největší jaderné katastrofy,“ říká Dmitrij Bobro, zástupce vedení zakázané zóny.

Ministerstvo pro krizové situace přišlo s několika bezpečnými trasami, které zahrnují návštěvu Pripjati, která se nachází tři kilometry od elektrárny.

Exkurze do černobylské zakázané zóny stojí kolem jednoho sta dolarů a turisté musí o vstup požádat nejméně deset dnů před plánovanou návštěvou.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Každému jsou jasně vysvětlena bezpečnostní pravidla. Pokud je lidé dodrží, exkurze je bezpečná.

Ředitel Státního ekologického střediska Jaroslav Movčan zmiňuje i potenciální rizika: „Pokud lidé zůstanou na chodnících a není vítr, je to riskantní, ale ne víc než na ulicích Kyjeva. Pokud se rozhodnou oblast prozkoumat, pak je to samozřejmě daleko nebezpečnější.“

Černobylská havárie se považuje za nejhorší nehodu jaderných elektráren v historii atomové energie. Ekologové míní, že tato tragédie je hlavní příčinou vysokého výskytu rakoviny na Ukrajině. Země má kolem jednoho milionu pacientů s rakovinou.