20120504_cocacola
Ilustr. foto. (televize NTD)

Čínské úřady nařídily dočasně uzavřít závod na výrobu Coca-Coly v provincii Šan-si kvůli kontaminaci produkce chlórem.

Státem kontrolovaná média přinesla v době množících se afér a skandálů s bezpečností potravin zprávu, že bylo malým množstvím chlóru kontaminováno celkem devět šarží výrobku, což představuje asi 120 000 lahví Coca-Coly.

Mluvčí společnosti v pondělí uvedl, že množství chlóru splňovalo standardy Světové zdravotnické organizace, Evropské unie, standardy běžné v severní Americe a i čínské normy pro pitnou vodu.

Chlór se do vody nejčastěji přidává kvůli její dezinfekci. Jeho vysoké koncentrace však mohou být pro člověka nebezpečné.

„Chlór je vysoce reaktivní plyn, jeho působením s vodou vzniká kyselina chlorná a kyselina chlorovodíková. Přispívá ke korozi a sám o sobě je také silně karcinogenní,“ uvedl Teng Čeng-liang, doktor západní a čínské medicíny. Navzdory ujišťování společnosti o nezávadnosti kontaminovaných nápojů zůstává řada spotřebitelů nedůvěřivá.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Nevěřím jim. To nejlepší, co můžete udělat, je pěstovat si vlastní zeleninu a vyrábět si svou vlastní šťávu a držet se od těchto produktů co nejdál. Všechno, co se v Číně vyrábí uměle, je mizerné, včetně cukrovinek. V Číně prostě žádná bezpečnost potravin neexistuje,“ řekl pan Sung, obyvatel provincie Šan-si.

Bezpečnost potravin je v Číně vážným problémem. Tento incident jen rozšiřuje řadu skandálů s bezpečností potravin a výrobků, které bují v celé zemi. Čína je pro Coca-Colu jedním z hlavních odbytišť. V roce 2011 se zde prodalo asi sedm procent její celkové roční produkce. K dnešnímu dni má Coca-Cola v Číně čtyřicet továren a v příštích třech letech plánuje v zemi investice ve výši čtyř miliard dolarů.

 

Čtěte také:

Čína: Pitná voda kontaminována antikoncepcí, tvrdí ekolog 

V Číně namáčejí zelí do nebezpečné chemikálie, aby vydrželo čerstvé

Testy ukázaly, že čínský čaj obsahuje jedovaté pesticidy (video)

Bezpečnost potravin - čínská vláda odmění informátory (video)

Otrávené mléko vyvolalo v Číně bouři nevole (video)