20120428_cukry
Spotřeba sladkých nápojů, jako jsou minerálky, je hlavní příčinou obezity a s ní souvisejících chorob. (David McNew/Getty Images)

Masivní nárůst roční spotřeby cukru z 2,3 kg na osobu v 19. století na současných 60 kilogramů na osobu má na naše zdraví negativní dopad. Cukr nemá žádnou nutriční hodnotu, tedy pokud ho nekonzumujete z cukrové třtiny. Cukr nahrazuje v bílých krvinkách vitamín C, a tím okamžitě oslabuje imunitní systém a způsobuje přírůstek váhy.

Účinky kukuřičného sirupu s vysokým obsahem ovocných cukrů (HFCS) na triglyceridy, obezitu a krevní cukry jsou větší než účinky obyčejného cukru nebo sacharózy. Zavedení HFCS proto vedlo k současné epidemii chronických onemocnění mezi všemi věkovými skupinami, a to včetně dětí a novorozenců.

Video doktora Roberta Lustiga „Sugar: The Bitter Truth“ (Cukr: Hořká pravda), které dosud zaznamenalo na YouTube přes dva miliony zhlédnutí, nabízí také několik rad, jak léčit obézní děti. Návod tvoří čtyři kroky:

• vyřaďte z domácnosti všechny slazené nápoje včetně ovocných džusů a nahraďte je vodou a mlékem

• jezte uhlohydráty obsahující vlákninu

• pokud si přidáváte, počkejte 20 minut

• rozdělte čas rovnoměrně mezi obrazovku a hraní (čas před obrazovkou by neměl být delší než čas strávený hraním)

Je lepší jíst ovoce celé než ho pít, protože celé ovoce (pokud možno bio) poskytuje vlákninu a ta zpomaluje příjem cukru do systému. Části ovoce těsně pod slupkou mají často nejvíce výživných látek, jako například antioxidanty u jablek. Bílá část u pomerančové kůry obsahuje bioflavonoidy, které doplňují vitamín C.

Dnes najdete přísady i ve vodě. Voda z kohoutku má obvykle chlór, který se dá odfiltrovat filtry s dřevěným uhlím. Fluor, který je jed, vyžaduje složitější filtr. Balená voda často fluor obsahuje, pokud neprošla procesem obrácené osmózy. Balená pramenitá voda se někdy prodává ve skleněných lahvích. Ty jsou drahé, ale vyhnete se pití plastu.

Dr. Lustig navrhuje dietní minerálku, ovšem nepřehánějte to. Dietní minerálka totiž obsahuje aspartam. I když o něm FDA (Potravinářská inspekce USA) tvrdí, že je bezpečný, toto sladidlo může mít velmi nepříznivé neurologické účinky. Doktor Joseph Mercola ve své knize „Sweet Deception“ (Sladký podvod) vypráví příběh muže, který začal mít při řízení na dálnici halucinace. Měl pocit, že řídí na obloze a ostatní auta se řítí pod ním na silnici. Podařilo se mu zastavit a zavolat záchranku. Lékař v sanitce rozpoznal symptomy otravy aspartamem a zeptal se ho, zda pil dietní minerálku. Muž pil dvě láhve denně, ovšem po této zkušenosti s tímto zvykem okamžitě přestal.

Některé minerálky používají přírodní sladidlo stevia. Prášek ze stevie pochází z velmi sladkých listů a lidé v Jižní Americe ho používají po staletí k oslazení čaje maté. U stevie se zatím nezjistili žádné negativní účinky. Stevií lze sladit kterýkoliv nápoj včetně horkých či studených čajů. Je 300krát sladší než cukr, takže si dávejte pozor, ať to s ní nepřeženete.

Pokud preferujete chuť, ne jen čistou vodu, pak jsou tu bylinkové čaje, jako mátový, zázvorový a spousta dalších a ty všechny mohou sloužit jako alternativa k ovocným džusům a minerálkám. Čaje byste měli střídat, abyste se vyhnuli zdravotním účinkům, jako například podrážděnosti, ke kterému dochází při častém užívání heřmánku.

HFCS se nevyskytuje jen v ovocných nápojích, ale také téměř v každé zpracované potravině. Zkrátka si nejdřív přečtěte nálepku. Dr. Lustig vidí cukr jako látku způsobující závislost a jasně vysvětluje, že HFCS má podobné fyziologické účinky jako etanol. Abyste vašim dětem zabránili, aby se k takovýmto nápojům s HFCS dostali, Dr. Lustig navrhuje zavést tvrdá opatření.

 

Tohle je druhá část série článků o cukru. První část najdete zde.

 

small_United_Kingdom