Prohlášení poukazuje na temnou stránku čínské policie

20120426_slon
Po Si-laj byl ambiciózní čínský politik a možný budoucí vůdce komunistické strany, který padl za oběť nedávným čistkám ve straně. Po Si-laj čelí žalobám pro mučení a zločiny proti lidskosti ve třinácti zemích, zatímco reportéři světových médií se ho na obrázku naivně ptají na divoký studentský život jeho syna. (Jeff Nenarella/The Epoch Times)

 

Když státní tisková agentura Sin-chua oznámila 15. března sesazení komunistického pohlavára Po Si-laje, čínskou edici Velké Epochy kontaktoval policejní důstojník z Pekingu, aby jí oznámil, že vystupuje[1] z Čínské komunistické strany (ČKS). Uvedl, že když šel k zemi tak rychle samotný Po, obává se, že přijde to nejhorší a nebude ušetřený jediný policista v Číně.

Policista si přál zůstat v anonymitě, nicméně uvedl, že v současnosti působí v kanceláři policejního oddělení v Pekingu, kde má přístup k necenzurovanému internetu. Následující slova jsou jeho prohlášení:

Prohlášení

Když jsem uslyšel o problémech, do kterých se dostali Wang Li-ťün a Po Si-laj, šokovalo mě to a přidělalo mi to starosti. Čchungčchingská policie byla v posledních letech tak vyhlášená, Wang Li-ťün byl někdo - a stejně padl tak lehce. Mojí první reakcí bylo, že policisté pod ním budou v problémech také. Jak jsem čekal, pozdější zprávy uvedly, že Po Si-laj jeho blízké pomocníky odstranil. Někteří byli dokonce zabiti. Pomyslel jsem na sebe. Co když se něco stane v Pekingu? Co bude se mnou?

Když sesadili Po Si-laje, měl jsem pocit, že přichází konec. Po Si-laj byl princátko[2], pořádně mocný. Je to opravdu jako film. Spadl dolů jako nic.

A co bude s Čou Jung-kchangem? Padá také? Každý čínský policajt ví, že Čou Jung-kchang je Po Si-lajovi velmi blízký. Když přijdou lidé z města Čchung-čching, bereme to velice vážně. Teď, když ústředí Čchung-čching vyšetřuje, jak by se to mohlo nedotknout Čou Jung-kchanga? Řekl bych, že Čou Jung-kchang má na kahánku.

Čou je tajemníkem Výboru pro politické a právní záležitosti. Spadá pod něj veškerá policie v zemi. Po celé zemi se spáchalo spousta nespravedlností. Čou Po Si-laje podporoval při kampani „udeř do černého“ v Čchung-čchingu. Jestli přišli na to, že ta kampaň byla zneužitím moci, Čou musí také nést zodpovědnost. A pokud padne Čou Jung-kchang, všechny zločiny, jako ty v Čchung-čchingu, budou odhaleny.

Na internetu se říká, že když se provalí násilné odebírání orgánů, padne celá ČKS. Peking se ještě dokáže vypořádat s věcmi, které se staly v Čchung-čchingu, ale co když se něco stane v Pekingu, v Čung-nan-chaj? Pak bude po všem! Pokud se tam něco stane, půjde o život.

Vím, že mezi celou justicí je policie ta nejtemnější. Který případ se vyšetřuje? Velmi málo případů je čistých! Falešné důkazy, falešná přiznání, použití mučení k získání přiznání, to všechno je naprosto normální. Než začne právní proces, policie už v případu rozhodla. Některá obvinění se vydávají na příkaz těch nahoře, některá se vyrobí po zaplacení úplatku. Pracujete pro toho, kdo platí, to je teď skryté pravidlo. V některých případech  jsem potají řekl poctivým právníkům: „Ten případ už byl rozhodnut, vykašli se na to.“ Policie se nestará o právo ani o to, kdo je v právu a kdo lže. Poslouchají jen moc a peníze.

Policejní systém zákon porušuje a přitom si je zákona plně vědom – to je trest smrti. Za těchto posledních pár let spáchali až moc zla. Jestli přijde zúčtování, první, kdo byl měl být odstraněn, by měl být Čou Jung-kchang. Lidé v kanceláři byli šokováni temnotou a krutostí těchto náhlých niterních bojů mezi  Wang Li-ťünem a Po Si-lajem. Metody, které používali, byly horší než metody mafie.

Teď to vidím jasně. Když jde vše dobře, je v pořádku [páchat zlé činy], ale až se objeví problémy, každý bude tlačit vinu na druhé. My z policie jsme první na řadě, protože jsme vykonávali příkazy. Kdo se vás pak zastane? Kdo vás ochrání?

Pokud spolu začnou bojovat moji nadřízení, stejně jako  Wang Li-ťün a Po Si-laj, na koho se můžu spolehnout? Slyšel jsem, že všichni ti funkcionáři nahoře mají zahraniční pasy, aby mohli utéct! Kam utečeme my? S tím, jak jsou hněv a rozhořčení veřejnosti tak silné, neodvažuji se ani nosit policejní uniformu, když jdu s klukem po ulici. Pořád synovi říkám: „Neříkej lidem, že je tatínek policajt“, protože se bojím, že ho to dostane do problémů.

Teď mám starost o bezpečnost rodiny a nemám klid v mysli. Mám rodiče a dítě a ženu. Jsou na mně závislí. Chci zůstat naživu pro ně. U koho budu v bezpečí? U nikoho! Přítel z Falun Gongu se mě roky snažil přesvědčit, abych vystoupil z ČKS. Teď jsem připravený poslechnout. Mám v hlavě daleko víc jasno. Říkají to pro mé vlastní dobro. Ať se děje, co se děje, dobro bude odměněno a zlo potrestáno. Chci vystoupit ze všech organizací ČKS a modlit se, aby Bohové a Buddhové ochránili mou rodinu. K vystoupení z ČKS na internetových stránkách Velké Epochy použiji pseudonym. Je mi líto, že používám pseudonym, ale příliš se bojím na to, abych použil svoje opravdové jméno. Pořád mi ještě chybí odvaha. Nejsem si jistý, že vystoupení s pseudonymem bude fungovat pro člověka jako já, který udělal tolik špatných věcí. Přesvědčím ženu i dítě, aby také vystoupily.

K 23. dubnu vystoupilo z ČKS a jejích přidružených organizací 114 966 475 Číňanů. Hnutí Tuidang bylo inspirováno Devíti komentáři o Komunistické straně Číny, které vydala Velká Epocha.

small_United_Kingdom

 

Čítajte aj:

Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?

Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda

Začínají se objevovat skandály z rozmarného života Po Si-laje

Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu

Condoleezza Riceová: Skandál kolem Po Si-laje vyvolává pochybnosti o čínském režimu


[1] V USA založili čínští emigranti v roce 2004 Centrum pro vystupování z Komunistické strany (Hnutí Tuidang). Skrze toto centrum může kdokoliv, kdo je členem Komunistické strany Číny, veřejně vystopit ze strany a jejích přidružených organizací. K začátku roku 2012 již svoje vystoupení skrze tuto službu oznámilo více než 100 milionů lidí.

[2] princátka – označení pro potomky původních vůdců komunistické revoluce. Tito lidé mají v Číně moc, peníze a vysoké ambice.