20120424_caj
Ilustr. foto. (televize NTD)

Čaj, klíčový prvek čínské kultury a běžná součást domácností, byl po staletí vychvalován pro své zdravotní účinky. Tedy až do nedávna.

Ekologická organizace Greenpeace otestovala několik nejoblíbenějších čínských čajů a výsledky jsou znepokojivé.

Testy u osmnácti vzorků čaje ukázaly, že všechny z nich obsahují přinejmenším tři různé pesticidy. V jednom z nich byly pesticidy, které jsou nebezpečné pro embrya, ovlivňují plodnost a způsobují trvalé genetické poškození.

Tyto jedovaté pesticidy jsou zakázány nejenom v Číně, ale i v zemích, kam se čaj vyváží, například v USA, v Evropě a Japonsku.

Při konfrontaci s provedenými testy producenti čaje ujistili, že mají všechno pod kontrolou.

„China Tea King má vlastní farmy, továrny a prodejní řetězce, takže už od prvotní fáze farmáře učíme, jak sadit a jak hnojit. A naše továrny provádějí pravidelné kontroly včetně těch pomocí přístrojů, abychom zjistili, zda čerstvé čajové listy splňují měřítka," uvedla Wu Pi-lin, ředitelka firmy China Tea King Beijing.

 

Video poskytla Televize NTD

small_United_Kingdom

Jeden konzument čaje si na velké podniky v Číně dává pozor a taková ujištění ho neuklidňují.

„No samozřejmě, že mi to dělá starosti. Však víte, jak to dnes chodí. Protože je v Číně tolik lidí, a když každý pije čaj, určitě ho nemohou vyrobit dost. A když ho nedokáží dost vyprodukovat, prostě jen zvýší použití hnojiv, když mají málo zásob. Podnikatelům jde jen o to vydělat peníze," sdělil jeden ze zákazníků čajovny.

Čína je největším vývozcem čaje na světě a má okolo osmi milionů pěstitelů. Zároveň je také největším uživatelem pesticidů. Farmáři v celé zemi ročně spotřebují 1,76 milionu tun chemických postřiků.

Greenpeace upozorňuje, že pesticidy ubližují nejenom dělníkům, ale citují: „Skutečností je, že ve velké většině případů pesticidy zasáhnou méně než 1 % cíle, to jest samotného škůdce." Zbytek skončí ve vzduchu, vodě a půdě a škodí jak čajovníkům, tak lidem, uvádí organizace.

„Můžeme říci pouze to, že ty čajové firmy - navzdory tomu, že mají zodpovědnost a možnost vytvořit účinný kontrolní systém dohledatelnosti a dodavatelských řetězců a určovat přímo u zdroje, jaké pesticidy a kolik používat, jednoduše zanedbávají zdravotní požadavky spotřebitelů. Neplní korporátní zodpovědnost ochrany zdraví spotřebitelů a životního prostředí," uvedl Wang Ťing z Greenpeace.

Greenpeace požaduje od testovaných značek, jako China Tea, Zhang Yiyuan, Tenfu's Teas, Wuyutai a Richun zaprvé: „Zajistit zásadní snížení používání pesticidů" a za druhé: „zřídit účinné kontrolní systémy dohledatelnosti a dodavatelských řetězců, které zaručí, že se dosáhne nižšího používání a souladu se zákonem tím, že se zabrání použití zakázaných pesticidů."

Greenpeace varuje, že pokud se tato opatření nezavedou, může to vést k vážnému ohrožení zdraví veřejnosti. Čínské ministerstvo zemědělství vydalo v červnu 2011 prohlášení, kde uvedlo, že chce do tří let snížit použití pesticidů o 20 procent.

 

Čtěte také:

Čína: Pitná voda kontaminována antikoncepcí, tvrdí ekolog