20120424_seminka
Čínská umělkyně vyrábí mistrovské obrazy ze slunečnicových semínek. (televize NTD)
 

Semínka slunečnice jsou v Číně oblíbenou pochoutkou. Ovšem pro pekingskou umělkyni znamenají daleko víc. Vytvořila z nich totiž dvanáctimetrový obraz.

Šedesátiletá Liou Pao-cchuej z Pekingu použila vyloupaná semínka k vytvoření repliky starého mistrovského díla „U řeky během svátku zesnulých".

Obraz namaloval za dynastie Sung umělec Čang Ce-tuan. Má pět metrů na délku a 25 centimetrů na šířku a zobrazuje každodenní život za dynastie Sung. Je na něm celkem 814 osob, 28 lodí, 60 zvířat, 30 budov, 20 vozů, 9 nosítek a 170 stromů.

Je to složitý proces, který vyžaduje trpělivý výběr vyloupaných semínek té správné velikosti, barvy a povrchu. Semínka se pak musí vytvarovat nůžkami a po jednom přilepit na látku.

„Protože mám zkušenost s malováním, můžu nastříhat slunečnicová semínka hned potom, co je přinesu," říká umělkyně.

 

Video poskytla Televize NTD


Celé dílo trvalo dva roky: „Když kreslíte, pero vám snadno vytvoří obrazy v mysli, ale tohle – dělat umění s loupanými semínky – znamená, že musíte jednotlivé části spojovat. Jedno semínko je část a mezi nimi nesmíte mít mezery."

Liou začala loupaná semínka používat k výrobě obrazů už před dvaceti lety. Nejprve vytvářela ptáčky na kusech látky, kdy povrch a tvar semínek představoval ptačí peří.

Umělkyně ze semínek vyrobila již přes 50 obrazů a doufá, že v tom bude pokračovat i nadále.