20120407_pampeliska
Pampeliška lékařská. (Flickr.com/Steve Parker)

Ačkoliv většina lidí považuje pampelišku za neužitečný plevel, tato rostlinka pomáhá léčit široký okruh potíží a v lidovém léčitelství zastává významné místo. Vyznačuje se zejména dvěma důležitými vlastnostmi: pomáhá při bolestech žlučníku a při onemocnění jater.

Kvete v dubnu a v květnu na loukách, polích a při cestách. Není pro ni vhodné velmi vlhké prostředí.

Její léčivé účinky byly objeveny poměrně nedávno - v Evropě kolem 15. století. Staré knihy uvádějí, že ženy si z byliny a z kořene připravovaly výluh na zkrášlování pleti. Pečlivě si s ním myly oči a obličej a doufaly, že se jim tím podaří tvář rozjasnit.

Díky svým krev čistícím účinkům pomáhá pampeliška i při dně a revmatismu. Léčivá je celá rostlina. Listy se sbírají před rozkvětem, kořeny brzy na jaře nebo pak na podzim.

 

Nať

Nať, tj. celá nadzemní část, se sbírá od časného jara až do dubna. Předpokládá se, že odstraňuje z krve palčivost a toxiny, je také vhodná na bolestivé vředy a abscesy. Pampeliška sbíraná časně na jaře je vhodná na přípravu salátů a je plná vitamínů C a B2. Rovnéž odstraňuje svědění kůže, lišeje, vyrážky a celkově pročišťuje žaludek.

 

Vyzkoušejte

Odvar - z listů je vhodný na pročištění organismu i jako mírný povzbuzovač trávení, připravte ho z čerstvě usušených listů.

Šťáva -  vytlačte šťávu z listů, užívejte 20 ml třikrát denně

Čaj - spolu s kopřivou je účinný při léčení akné

Sirup - známá bylinkářka Maria Treben doporučuje tento recept:

Čtyři plné hrsti pampelišky dáme do 1 litru studené vody a pomalu zahříváme na bod varu. Po dosažení bodu varu necháme celou noc stát. Druhý den vše přelijeme přes sítko a okapané květy vymačkáme oběma rukama. Do šťávy dáme 1 kg cukru, promícháme a přidáme na plátky nakrájený oloupaný citron. Hrnec postavíme bez pokličky na sporák. Když chceme uchovat co nejvíce vitaminů, zapneme sporák na nejmenší plamen. Takto zahušťuje tekutinu bez vaření. Jednou nebo dvakrát celou masu ochladíme, abychom vyzkoušeli správnou hustotu. Sirup nesmí být příliš hustý, protože při delším skladování by začal krystalizovat; ale ani příliš řídký, neboť by po čase zkvasil. Měl by mít takovou hustotu aby se dal dobře natírat na chleba, - tehdy příjemně chutná.

(Podrobnější popis jednotlivých způsobů přípravy léčivých rostlin najdete v úvodním článku našeho seriálu).

 

Související:

Liečivé rastliny v máji – Rumanček kamilkový

Liečivé rastliny v máji - Zádušník brečtanovitý

Liečivé rastliny - úvod