20120408_et

Anglické stránky theepochtimes.com.

Servery čínské a anglické verze Velké Epochy byly zasaženy sérií kybernetických útoků, které začaly 29. března a pokračovaly pak 1. dubna. První útok formou DDoS neboli distributed denial of service (distribuované odmítnutí služeb) byl zaměřen na čínské stránky Velké Epochy - DaJiYuan. Toto napadení se podařilo odrazit. Druhé kolo pak směřovalo na anglické stránky theepochtimes.com.

Nejdříve se útočníci soustředili na DNS server, který se snažili přehltit dotazy. Tím by docílili toho, že by se čtenářům stránky nenačetly, vysvětlil šéfredaktor The Epoch Times Jan Jekielek. IP adresám hackerů, ze kterých útok pocházel, byl zakázán přístup na server, a tím se napadení vyřešilo. Následný útok 1. dubna přehltil server anglických webstránek a trval téměř hodinu a půl, server však útok vydržel. Došlo rovněž k útokům na servery pro email, správu obsahu a chat. Podle Jekieleka se následky útoků stále analyzují.

Sledovanost čínské verze Velké Epochy zaznamenala v posledních měsících dramatický nárůst. Následně po zběhnutí Wang Li-ťüna a vyhazovu stranického pohlavára Po Si-laje vyskočil počet zhlédnutí DaJiYuan z jednoho milionu za měsíc na miliony čtyři. S tím, jak se vnitřní mocenský boj v ČKS prohlubuje, lidé se chtějí dozvědět necenzurované informace.

Na základě technických informací není možno určit, odkud útoky původně pocházejí ani kdo za nimi stojí. Šéfredaktor listu se nicméně domnívá, že jsou za ním jistí lidé ve stranických kruzích. „Kdo jiný kromě Čínské komunistické strany by měl zájem na zosnování takového útoku? A kdo v ČKS má větší zájem na umlčení Velké Epochy a jejích zpráv z Číny než Čou Jung-kchang?“ položil rétorickou otázku Jekielek.

Čou Jung-kchang je momentálně nejvyšším představitelem frakce bývalého vůdce Ťiang Ce-mina a s největší pravděpodobností také hlavním terčem čistky, kterou se snaží provést frakce současného vůdce Chu Ťin-tchaa. Podle uniklé depeše na Wikileaks z 18. května 2009 byl Čou strůjcem hackerských útoků proti Googlu. Internetový gigant tehdy hlásil neustávající kybernetické útoky a v důsledku vzrůstajícího tlaku čínského režimu se z Číny stáhl.

Kolem 21. března letošního roku došlo na čínském internetu k bezprecedentní události, kdy bylo poprvé v historii uvolněno blokování některých zakázaných výrazů jako „4. červen“ (den masakru na náměstí Nebeského klidu) nebo násilný odběr orgánů. Do obou těchto zločinů jsou zapleteni hlavně lidé z Ťiangovy kliky, Po Si-laj a Čou Jung-kchang. Pozorovatelé věří, že Čou je ten, kdo stojí za zátahem na čínské bloggery, ke kterému došlo 31. března, krátce po uvolnění internetové cenzury.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Velká Epocha začala být dostupná z pevninské Číny po pádu tajemníka Po Si-laje

Webové stránky televize NTD v USA byly napadeny hackery z Číny (video)

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Kybernetické schopnosti čínské armády představují pro USA vážnou hrozbu