20120328_mdb
Divá Bára. (mdb.cz)

Žánr: romantický muzikál

Režie: Juraj Nvota

Hudba: Leoš Kuba, Miloš Štědroň

Libreto: Milan Uhde (podle námětu Boženy Němcové)

Hrají: Andrea Březinová, Stanislav Slovák, Marta Prokopová, Aleš Slanina, Igor Ondříček, Viktor Skála, Jana Musilová, aj.

 

Božena Němcová a její Divá Bára se staly prozatím nejnovější inscenací na prknech Městského divadla Brno. Osvědčená dvojice tvůrců Uhde – Štědroň k sobě přidali jako spoluautora hudby Leoše Kubu a vytvořili pozoruhodný a možná trochu netradiční muzikál o nebojácné dívce Báře, která se nebojí noci, blesku ani tlaku okolí tehdejší doby plné konvencí.

 

Příběh české vesnice

Bára žije se svým otcem – obecním pastýřem Jakubem v malé vesnici - Vestci.  Mezi lidmi se Bára netěší zrovna velké oblíbě. Okolím je považována za vzpurnou a nezkrotnou dívku, o které kolují po vsi pověry, že je dokonce dcerou Klekánice. Mezi Bářiny přátele patří kamarádka Eliška a Ondřej, kterému se ostatní děti posmívají. O Báru usiluje chasník Pavel, kterého však Bára odmítá. Pavel se za odmítnutí Báře mstí a štve proti ní vesničany.  Na scéně se objevuje mladý myslivec, který o Báru začíná projevovat zájem.

Opatrovníci Elišky se rozhodnou jejich svěřenku provdat za zámožného správce. Ta však miluje lékaře z Prahy, kde nějakou dobu žila. Nešťastná Eliška poprosí Báru o pomoc. Bára opilého správce vyděsí v masce strašidla u hřbitova natolik, že správce ze strachu od plánovaného sňatku upouští. Vše je však záhy vyzrazeno Pavlem a Báru čeká za nevinný žert a pomoc kamarádce krutý trest. Do děje náhle vstupuje záhadný myslivec...

Divá Bára. (mdb.cz)
Divá Bára. (mdb.cz)

 

 Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti

Autoři muzikálu se příběhu slavné spisovatelky v zásadě drží, ale v jejich podání je příběh poněkud více stravitelnější pro dnešního diváka. Nebere si servítky o mezilidských vztazích, církvi nebo obecní politice. Naopak tato témata ještě rozvíjí a s parodickou lehkostí se naváží do „venkovských“ autorit zmítaných tlakem okolí a city k blízkým. Aktuální téma refrénu: “Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti...“ zde vyznívá s ještě větší naléhavostí.

Bára je zde vykreslená jako nepochopená tvrdohlavá dívka, která selským rozumem brojí proti stádovosti davu, intrikám a lidské hlouposti. Střet generačních postojů a společenských norem se pere v husté polévce s romantickým nádechem na rytmech muzikálu. Atmosféru dokresluje lidová muzika a dobové venkovské kostýmy, a to vše ve výborné choreografii Hany Litterové.

 

Divoženka Bára a ti druzí

Bára v podání Andrey Březinové srší živočišností, nespoutaností a je ve svém projevu  nadmíru přesvědčivá. Svým šarmem a  hereckým i pěveckým výkonem jasně dokazuje, že volba hlavní představitelky byla skutečně namístě. Březinová ve své první velké herecké příležitosti  obstála na výbornou. Asi nejsilnějším pěveckým zážitkem je duet Báry s Eliškou nebo  pěvecká sóla Ladislava Koláře. 

Aleš Slanina, který zde ztvárňuje labilního Pavla, se také popral se svou rolí bravurně. Slanina působí jako dokonalý prototyp záporných postav, i když zde je jeho role spíše tragikomická. Intrikánský Starosta (Igor Ondříček) s Farářem (Jan Mazák) se rolí vychytralých vesnických autorit (kam vítr, tam plášť) zhostili rovněž obstojně. Správce Sláma (Viktor Skála) je nezapomenutelný ve svém opileckém tanečku při cestě z hospody. Vojtěch Blahuta (Ondřej) ve své prostotě a nevinnosti mile překvapí.

Texty některých písní s komickým nábojem si divák zamiluje, stejně tak i husí sbor nebo stádo bílých ovcí s jednou černou. Tato symbolika názorně popisuje, oč v ději běží. Po stránce kostýmů si divák prostě užije jedinečnou hravost Zuzany Štefunkové – Rusínové. A nejromantičtější scéna je bezesporu ta s „divou“ Bárou a myslivcem na hospodské zábavě.

Divá Bára autorů Štědroně, Uhdeho a Kuby je spíše než oddechovou, humornou záležitostí lehce morální sondou, která nabízí zamyšlení na aktuální témata. Ale dojde i na humor a lásku, a to vše v  příjemných melodiích. Určitě stojí za viděnou...

Rezervace vstupenek

 

Čtěte také:

Tichý Tarzan z Provázku – zdařilé herectví o fantomovi erotické fotografie

Cid – vášeň i čest v režii Městského divadla

Papežka – muzikál o tajemné legendě v podání Městského divadla Brno

Městské divadlo Brno v únoru uvede premiérově tragikomedii Cid a muzikál Papežka

Program divadla Laterna magika - aktuální