20120324-zhou-jun-kchang2
Policejní šéf Čou Jung-kchang. (Screenshot Televize NTD)

Páteční setkání Čou Jung-kchanga s indonéským ministrem zahraničních věcí vedlo Číňany k otázce, zda je mocný Čou pryč ze hry anebo ne, a mocenský boj na ostří meče tak dál pokračuje.

Čou se ve čtvrtek podezřele neobjevil v televizní zprávě o vrcholné schůzce v Šanghaji. Státní televize CCTV 22. března zmínila, že se Čou zúčastnil schůze na téma propaganda, ovšem typické záběry, jak kráčí ke svému křeslu či sedí u šálku čaje chyběly. Když uvážíme, že Čou je jedním z devíti členů všemocného Stálého výboru a šéfem Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), který dohlíží na policii, jde o závažnou věc.

Zdálo se, že televizní zpráva potvrdila zvěsti z 21. března, podle nichž stranický vůdce Chu Ťin-tchao umístil šéfa policejních sil do domácího vězení. Nicméně už 23. března se Čou objevil na televizních obrazovkách znovu a to ve stejném pořadu, kde se v Pekingu zdraví s indonéským ministrem zahraničních věcí, Marty M. Natalegawem.

Uprostřed zpráv o tom, že je v domácím vězení, jaký dopad mají scény, ve kterých si Čou plní své politické povinnosti? Obě rozhodnutí, tedy ukrýt Čoua z dohledu veřejnosti 22. března i opět ho veřejnosti 23. března ukázat, mohla být sestavena Chuem a premiérem Wen Ťia-paem. Zprávy o Čouovém zatčení zřejmě zahraničním médiím nechali roznést Chu a Wen.

Vypadalo to, že zpráva potvrdila zvěsti o tom, že Čou ztrácí po Po Si-lajově zatčení křeslo. Po Si-laj měl být Čouovým nástupcem, ovšem ztratil vliv poté, co se jeho podřízený Wang Li-ťün pokusil o dramatické zběhnutí. Po Si-laj byl 15. března zbaven funkce stranického tajemníka metropole Čchung-čchingu a umístěn do domácího vězení. Od té doby napětí stoupá do nejvyšších sfér komunistické strany.

Po Si-laj a Čou Jung-kchang patří ke stěžejním členům stranické frakce bývalého vůdce Ťiang Ce-mina. Ťiang soupeří o moc se současným vůdcem Chu Ťin-tchaem a premiérem Wen Ťia-paem už od okamžiku, kdy se před deseti lety ujali úřadu.

Základem Čouovy moci je Výbor pro politické a právní záležitosti (VPPZ) a po celé zemi jsou kádři, kteří jsou Ťiangově klice loajální. Chu a Wen možná vypustili zprávy o Čouově zatčení, aby vypátrali víc informací a viděli, jak se různí funkcionáři zachovají. A možná, že rovněž doufají, že se Čouovi bývalí stoupenci obrátí proti němu, aby se v nastávající politické bouři sami zachránili.

Komentátor televize New Tang Dynasty, Wen Čao, se domnívá, že Chu a Wen chtěli, aby byl Čou při setkání se zahraniční návštěvou vidět.

Jako šéf VPPZ si nemá s indonéským ministrem zahraničí velice o čem povídat,“ prohlásil Wen Čao a dodal: „Koneckonců VPPZ nepatří k vládnímu systému. Podle normy by se měl setkat se svým protějškem, kterým je čínský ministr zahraničí, premiér nebo úředník ze Státní rady, který má na starosti zahraniční záležitosti. Domnívám se, že nejvyšší vůdci to takhle naplánovali záměrně, aby nechali Čoua objevil se na veřejnosti a zastavit tak fámy, které kolují.

Pokud by učinili drastický, náhlý krok a otevřeně oznámili zatčení, bylo by jako říct, že ČKS se zhroutila a mezi nejvyššími vůdci je zřejmý rozkol. To by byla pro systém obrovská rána. Čouovo vystoupení (na veřejnosti) je znamení, že vůdci nechtějí, aby lidé nabyli dojmu, že vnitřní boj vedl dokonce k puči,“ uvedl Wen Čao.

Dovolit Čouovi, aby se na veřejnosti objevil, může rovněž utišit Ťiangovu kliku, alespoň prozatím, ačkoliv se šušká, že v zákulisí se chystají velké změny. Komentář na internetu, který byl sdílen na mnoha účtech čínské sociální sítě Weibo, tvrdí, že VPPZ ztratí kontrolu nad ozbrojenými složkami policie a příkazy jim budou moci přímo vydávat pouze Chu nebo Wen. Pokud se tohle potvrdí, znamená to, že Chu a Wen převezmou kontrolu nad policií namísto Čoua. Od 26. března do 2. dubna má Chu vycestovat do zahraničí a tato nová strategie ohledně policie by mohla znamenat, že se prezident snaží, aby v jeho nepřítomnosti nedošlo k žádným změnám v politické situaci.

Od chvíle, kdy ČKS převzala kontrolu nad Čínou, neustále docházelo k mocenským bojům mezi jednotlivými funkcionáři. Čou byl Po Si-lajův zapřísáhlý ochránce a jeho odsunutí staví Čoua do pozice, kdy by mohl být další na řadě. Zdá se, že Chu a Wen jsou odhodlaní Ťiangovu frakci porazit a to, zda Čou vystoupí na veřejnosti, na celkové situaci změní jen pramálo.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Moderní čínské hry (ilustrace)

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média