20120324_australie
Protest proti jaderné energii v Austrálii, 11. března. (televize NTD)

11. března bylo první výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima. Událost si přišly na mítink pořádaný organizací „Japonci za mír" připomenout stovky účastníků. Šlo o součást státního dne za ukončení uranové těžby. Program odstartovali japonští bubeníci Wadaiko.

„Problém je, že lidé si často nedají do spojitosti vazbu mezi těžbou uranu v Austrálii a tím, co se děje v Japonsku," uvedl Tim Wright, ředitel kampaně za ukončení jaderného zbrojení.

Takže jaká je situace v Japonsku právě teď? „V Japonsku je v současnosti uzavřeno 52 z 54 (jaderných) elektráren. Vyzýváme, aby se už nikdy neotevřely," říká Dr. Margaret Beavisová, členka Sdružení lékařů za prevenci válek.

Je jaderná energie opravdu jedinou cestou vpřed? „Zrovna minulý týden ekonomové přišli s tím, že se jaderná energie už nevyplácí, ani z finančního hlediska. Proč riskovat zdraví všech tím, že máme tak strašný zdroj energie," sdělila Beavisová.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Tady je pár slov od lékaře, kterého k činu podnítily titulky v novinách v onen osudný den: „Půlce přední stránky dominovala ta otřesná fotografie, o které jsem doufal, že ji nikdy v životě nespatřím, fotka vybuchujícího reaktoru, ze kterého se valí mračna kouře a páry, a já věděl, že jsou plné radioaktivních jedů, které se ovzduším přenesou do přírody a do moře," zmínil Dr. Bill Williams, člen Sdružení lékařů za prevenci válek.

Takže odkud Japonsko uran bere? „Tepco, energetická společnost z Tokia, kupuje 30 procent uranu z Austrálie. To jest od Ranger Mine, Roxby Downs, Olympic Dam a Beverly," řekl doktor Williams.

Jak by měla Austrálie tomuto problému čelit? „Nesmíme dopustit, aby australský uran Fukušimu poháněl," zmiňuje Williams.

A děje se to? „Byli jsme zděšeni, že ALP - Australští socialisté - souhlasili se zvýšením uranové těžby v Austrálii," uvedla Sue Pennicuiková, Strana zelených

Tim Wright přečetl prohlášení Yvonne Margarulaové z kmene Mirarr, která je tradičním vlastníkem pozemků v dole Ranger. „Tento průmysl jsme nikdy v minulosti nepodporovali a ani v budoucnu nechceme být jeho součástí. Strašlivé události, ke kterým ve Fukušimě došlo, dopadly na nás všechny."

Jeden z aktivistů tvrdil, že těžba uranu není Austrálii jako zemi k užitku. „Prospěch z toho má jen hrstka akcionářů a vedoucích pracovníků těžebních firem," uzavírá Tomahiro Matsuoka, člen organizace Japonci za mír.

Po mítinku šli demonstranti protestovat před kanceláře firem Rio Tinto a BHP Billiton, největších hráčů v těžbě uranu.